Pierre has logged 236 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
★★★★
Edit this entry  
30
Naked

Naked

1993
×
★★★★
Edit this entry  
30
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
26
My Brilliant Career

My Brilliant Career

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★½
Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★
Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Boy & the World

Boy & the World

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★
Edit this entry  
21
The King and the Mockingbird

The King and the Mockingbird

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★½
Edit this entry  
18
Asterix in Britain

Asterix in Britain

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★
Edit this entry  
15
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Loneliness of the Long Distance Runner

The Loneliness of the Long Distance Runner

1962
×
★★★★
Edit this entry  
12
Kes

Kes

1969
×
★★★★
Edit this entry  
10
Nomads

Nomads

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★½
Edit this entry  
07
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spielberg

Spielberg

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
House of Games

House of Games

1987
×
★★★★
Edit this entry  
05
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Small Back Room

The Small Back Room

1949
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Company of Wolves

The Company of Wolves

1984
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Seven-Per-Cent Solution

The Seven-Per-Cent Solution

1976
×
★★★
Edit this entry  
29
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★
Edit this entry  
26
Race With the Devil

Race With the Devil

1975
×
★★½
Edit this entry  
25
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★½
Edit this entry  
25
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1938
×
★★★½
Edit this entry  
21
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Edit this entry  
17
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Edvard Munch

Edvard Munch

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Edit this entry