Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Awake

Awake

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Countess

The Countess

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ma

Ma

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Host

The Host

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I Wake Up Screaming

I Wake Up Screaming

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The World to Come

The World to Come

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
With Every Heartbeat

With Every Heartbeat

2011
×
★★★
Edit this entry  
19
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hush

Hush

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Omega Man

The Omega Man

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Dig

The Dig

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Teen-Age Strangler

Teen-Age Strangler

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Vanished

The Vanished

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
26
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
18
1917

1917

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Elle

Elle

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Reaching for the Moon

Reaching for the Moon

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Mulan

Mulan

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Summerland

Summerland

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Run

Run

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Craft

The Craft

1996
×
★★★
Edit this entry  
29
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Edit this entry