Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Hotel Transylvania 2

Hotel Transylvania 2

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★★
Edit this entry  
18
Thor

Thor

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scream

Scream

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ghosts of Girlfriends Past

Ghosts of Girlfriends Past

2009
×
★★½
Edit this entry  
29
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Maid

Maid

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Passing

Passing

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2021
×
★½
Edit this entry  
07
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Peter's To-Do List

Peter's To-Do List

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Humans

The Humans

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Edit this entry  
24
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★
Edit this entry  
24
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry