pickettj1 has logged 51 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★½
Edit this entry  
31
Gretel & Hansel

Gretel & Hansel

2020
×
Read the review Edit this entry  
31
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
Edit this entry  
30
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Heartbreakers

Heartbreakers

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Sea of Trees

The Sea of Trees

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★
Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

1949
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Defending Your Life

Defending Your Life

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
S1m0ne

S1m0ne

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Short Circuit

Short Circuit

1986
×
★★★
Edit this entry  
23
Time Trap

Time Trap

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★
Edit this entry  
20
Border

Border

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
City Island

City Island

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Sentinel

The Sentinel

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
½
Read the review Edit this entry  
19
The Lie

The Lie

2018
×
½
Edit this entry  
19
Black Box

Black Box

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Goal!

Goal!

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Alamo

The Alamo

2004
×
★★★★
Edit this entry  
17
Open Your Eyes

Open Your Eyes

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Buffalo Soldiers

Buffalo Soldiers

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
88 Minutes

88 Minutes

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Once Upon a Time in Mexico

Once Upon a Time in Mexico

2003
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
12
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
In Time

In Time

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Babe: Pig in the City

Babe: Pig in the City

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Save Yourselves!

Save Yourselves!

2020
×
★★½
Edit this entry  
10
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★
Edit this entry  
09
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

2010
×
★★★
Edit this entry  
08
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

2008
×
★★★
Edit this entry  
08
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★
Edit this entry  
07
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Freaks – You're One of Us

Freaks – You're One of Us

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Desperado

Desperado

1995
×
★★★★
Edit this entry  
03
Vampires vs. the Bronx

Vampires vs. the Bronx

2020
×
★★
Edit this entry  
02
El Mariachi

El Mariachi

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry