pickettj1 has logged 379 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Soul

Soul

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Edit this entry  
24
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gravity

Gravity

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
12
Stan & Ollie

Stan & Ollie

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Nate: A One Man Show

Nate: A One Man Show

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Fatman

Fatman

2020
×
★★½
Edit this entry  
11
Buddy Games

Buddy Games

2019
×
Edit this entry  
08
A Very Brady Christmas

A Very Brady Christmas

1988
×
Read the review Edit this entry  
06
Godmothered

Godmothered

2020
×
★★
Edit this entry  
02
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Edit this entry  
28
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
27
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★½
Edit this entry  
21
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Abraham Lincoln: Vampire Hunter

Abraham Lincoln: Vampire Hunter

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black '47

Black '47

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Beerfest

Beerfest

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Man from Earth: Holocene

The Man from Earth: Holocene

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Man from Earth

The Man from Earth

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Prospect

Prospect

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Mustang

The Mustang

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★
Edit this entry  
12
Turn It Around: The Story of East Bay Punk

Turn It Around: The Story of East Bay Punk

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Moonwalkers

Moonwalkers

2015
×
★★½
Edit this entry  
11
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
½
Read the review Edit this entry  
10
House of Games

House of Games

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★½
Edit this entry