phoebe 💫 has logged 36 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Waitress

Waitress

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Three Musketeers

The Three Musketeers

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Odd Couple

The Odd Couple

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
For the Hungry Boy

For the Hungry Boy

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Heartburn

Heartburn

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Killers

The Killers

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dead Calm

Dead Calm

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Nowhere Boy

Nowhere Boy

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Equinox Flower

Equinox Flower

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tea and Sympathy

Tea and Sympathy

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fool for Love

Fool for Love

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Petulia

Petulia

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
At Long Last Love

At Long Last Love

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Trial

The Trial

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry