Phil has logged 43 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The King of Pigs

The King of Pigs

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Legend

Legend

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dumb: The Story of Big Brother Magazine

Dumb: The Story of Big Brother Magazine

2017
×
Edit this entry  
23
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Roadgames

Roadgames

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Highlander

Highlander

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Metamorphosis of Birds

The Metamorphosis of Birds

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
In the Earth

In the Earth

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Glass

Glass

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
In the Aisles

In the Aisles

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Female Prisoner Scorpion: #701's Grudge Song

Female Prisoner Scorpion: #701's Grudge Song

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Suddenly

Suddenly

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wer hat Angst vor Sibylle Berg?

Wer hat Angst vor Sibylle Berg?

2015
×
Edit this entry  
15
Sputnik

Sputnik

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Proxima

Proxima

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Summer of 85

Summer of 85

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Oxygen

Oxygen

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jexi

Jexi

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Red Rock West

Red Rock West

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Loved Ones

The Loved Ones

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Vigilante

Vigilante

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
12:08 East of Bucharest

12:08 East of Bucharest

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Courier

The Courier

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mogul Mowgli

Mogul Mowgli

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ladyhawke

Ladyhawke

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
White Dog

White Dog

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lake of Fire

Lake of Fire

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Evil Dead Trap

Evil Dead Trap

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Entrails of a Beautiful Woman

Entrails of a Beautiful Woman

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
One False Move

One False Move

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry