Phil has logged 394 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
The Humans

The Humans

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Operation Mincemeat

Operation Mincemeat

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Crazies

The Crazies

1973
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Stakeout

Stakeout

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
Read the review Edit this entry  
20
Pool Party Massacre

Pool Party Massacre

2017
×
Read the review Edit this entry  
20
Read My Lips

Read My Lips

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pontiac Moon

Pontiac Moon

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rocco

Rocco

2016
×
Edit this entry  
19
Sadako vs. Kayako

Sadako vs. Kayako

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fifty/Fifty

Fifty/Fifty

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
9th Company

9th Company

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Equals

Equals

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
CODA

CODA

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Shy People

Shy People

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Sadness

The Sadness

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sweetie, You Won't Believe It

Sweetie, You Won't Believe It

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Raging Fire

Raging Fire

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lamb

Lamb

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
After Blue (Dirty Paradise)

After Blue (Dirty Paradise)

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
World on a Wire

World on a Wire

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nobody Sleeps in the Woods Tonight 2

Nobody Sleeps in the Woods Tonight 2

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Vortex

Vortex

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Paris, 13th District

Paris, 13th District

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry