• Breaking Boundaries: The Science of Our Planet

    ★★½

  • Baggio: The Divine Ponytail

    ★★½

  • Wrath of Man

    ½

  • kid 90

    ★★½

  • Biggie: I Got a Story to Tell

    ★★★½

  • The United States vs. Billie Holiday

    ★★★½

  • Barb and Star Go to Vista Del Mar

    ½

  • The North Wind

    ★★

  • Can't Get You Out of My Head

    ★★½

  • The Mauritanian

    ★★★½

  • Bliss

    ★★½

  • A Glitch in the Matrix

    ★★★

  • The Little Things

    ★★

  • The Dig

    ★★

  • Dr. Bird's Advice for Sad Poets

    ★★★

  • A Perfect Planet

    ★★★½

  • Mank

    ★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★½

  • Soul

    ★★★½

  • French Exit

    ★½

  • The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

    ★★★★

  • Spontaneous

    ★★★

  • David Attenborough: A Life on Our Planet

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★

  • I Care a Lot

    ★★

  • Rent-A-Pal

    ★★★

  • Nomadland

    ★★

  • Mainstream

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • Bill & Ted Face the Music

    ★½

  • Tenet

    ½

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★

  • Da 5 Bloods

    ★★½

  • I May Destroy You

    ★★★★

  • The Last Dance

    ★★★★

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★★

  • My Octopus Teacher

    ★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★½

  • The Hater

    ★★★★

  • Last and First Men

    ★★

  • Onward

    ★★½

  • I Blame Society

    ★★

  • Horse Girl

    ★★★

  • Beasts Clawing at Straws

    ★★★½

  • Some Kind of Heaven

    ★★★★

  • Spaceship Earth

    ★★★★

  • Minari

    ★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★½

  • Shirley

  • Never Rarely Sometimes Always

  • Black Bear

    ★★

  • The Mole Agent

    ★★★★

  • Crip Camp: A Disability Revolution

    ★★★

  • The Painter and the Thief

    ★★★★

  • Time

    ★★★★

  • Kajillionaire

    ★★

  • Seven Worlds, One Planet

    ★★★★

  • I'm No Longer Here

    ★★★★

  • The Forest of Love

    ★★½

  • Braking for Whales

    ★★

  • Dolemite Is My Name

    ★★½

  • Pure

    ★½

  • Waiting for the Barbarians

    ½

  • Babyteeth

    ★★½

  • About Endlessness

    ★★

  • Psychomagic, a Healing Art

    ★★★★

  • Corpus Christi

    ★★★★

  • Joker

    ★★★

  • Fantastic Fungi

    ★★★★

  • First Cow

    ★★

  • Uncut Gems

    ★★★½

  • An Officer and a Spy

    ★★