petricor has logged 47 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
One Night in the Tropics

One Night in the Tropics

1940
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Buster Keaton Rides Again

Buster Keaton Rides Again

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Song of Bernadette

The Song of Bernadette

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Railrodder

The Railrodder

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dead End

Dead End

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Go West

Go West

1923
×
Read the review Edit this entry  
28
Big Night

Big Night

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Go West

Go West

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Couch in New York

A Couch in New York

1996
×
Read the review Edit this entry  
26
On Dangerous Ground

On Dangerous Ground

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Dark Mirror

The Dark Mirror

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Limey

The Limey

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
13 Ghosts

13 Ghosts

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The End of a Vacation

The End of a Vacation

1986
×
Read the review Edit this entry  
14
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Brewster's Millions

Brewster's Millions

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
How to Marry a Millionaire

How to Marry a Millionaire

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Stella Dallas

Stella Dallas

1937
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Far from the Madding Crowd

Far from the Madding Crowd

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
David Bowie Is Dead

David Bowie Is Dead

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
The Smiling Lieutenant

The Smiling Lieutenant

1931
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Klute

Klute

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
'Pimpernel' Smith

'Pimpernel' Smith

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Parent Trap

The Parent Trap

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Serpent's Egg

The Serpent's Egg

1977
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Hands of Purple Distances

Hands of Purple Distances

1962
×
Read the review Edit this entry  
01
Sundial

Sundial

1992
×
Read the review Edit this entry  
01
Photographing a Female Crook

Photographing a Female Crook

1904
×
Edit this entry  
01
Ladies' Skirts Nailed to a Fence

Ladies' Skirts Nailed to a Fence

1899
×
Edit this entry  
01
Dancing Darkey Boy

Dancing Darkey Boy

1897
×
Edit this entry  
01
The Derby

The Derby

1896
×
Edit this entry