• North by Northwest

    ★★★

  • Sleeping Beauty

    ★★★

  • A Night to Remember

    ★★★★

  • Vertigo

    ★★★

  • Touch of Evil

    ★★★½

  • The Seventh Seal

    ★★★★½

  • The Big Combo

    ★★★½

  • Rear Window

    ★★★½

  • Seven Samurai

    ★★★★

  • The Big Heat

    ★★★★

  • Quo Vadis

    ★★★★

  • Alice in Wonderland

    ★★★★

  • The Third Man

    ★★★★½

  • Bicycle Thieves

    ★★★★★

  • The Lady from Shanghai

    ★★★½

  • The Big Sleep

    ★★★½

  • Double Indemnity

    ★★★½

  • The Maltese Falcon

    ★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • Pinocchio

    ★★★½

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★★

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★★

  • Vampyr

    ★★★

  • M

    ★★★★

  • Dracula

    ★★★

  • City Lights

    ★★★★½

  • Man with a Movie Camera

    ★★½

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★

  • Metropolis

    ★★★★½

  • Battleship Potemkin

    ★★★★

  • Nanook of the North

    ★★★

  • Nosferatu

    ★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★½

  • Dante's Inferno

    ★★★½

  • To the Touch

    ★★★½