Highest rated films

  • Chang-ok's Letter

    ★★★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★½

  • Wonder Woman

    ★★★½

  • Gemini

    ★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★

  • Lucky

    ★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★★

  • In a Lonely Place

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★

  • Point Break

    ★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★

  • Boyz n the Hood

    ★★★★

  • Un Chien Andalou

    ★★★★

  • O.J.: Made in America

    ★★★★

  • Kiss Me Deadly

    ★★★★

  • The River

    ★★★★

  • The Day of the Jackal

    ★★★★

  • The Woman in the Window

    ★★★★

  • The Saragossa Manuscript

    ★★★★

  • The Scarecrow

    ★★★★

  • Suture

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 117 Films watched
  • 9.8 Average per month
  • 2.2 Average per week

Milestones

First Film

Evil Dead

Jan 1

Last Film

La La Land

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
46 films
Thriller
37 films
Action
30 films
Horror
24 films
Comedy
24 films
Sci Fi
24 films
Mystery
22 films
Adventure
22 films
Crime
20 films
Documentary
15 films
USA
95 films
UK
24 films
France
11 films
Canada
5 films
Germany
3 films
Spain
3 films
Japan
3 films
New Zealand
2 films
India
2 films
Hong Kong
2 films
English
107 films
French
6 films
German
5 films
Spanish
5 films
Chinese
3 films
Italian
3 films
Japanese
2 films
Swedish
2 films
Finnish
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 14 Added 90

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Peter’s most liked review

Little Fockers

There's a scene where De Niro has taken a tablet to maintain an erection. Unfortunately for him, it continues long after he needs. He asks his nurse son-in-law, Stiller, to administer a shot to counteract the affect. Whilst doing so, Stiller's son (De Niro's grandson) walks in and sees the…

More reviews

Peter’s most liked list

My Home-Taped VHS Collection

At the height of my teenage taping mania I had 106 VHS tapes with 2 or 3 films per tape, recorded from UK terrestrial, satellite or cable TV. This list is a record of the final remaining films on those tapes at the point at which I stopped recording to…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

O.J.: Made in America
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Fantastic Four
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Lisa, Bright and Dark

Films Peter watched in 2017

  • La La Land
  • Under the Shadow
  • Elle
  • Captain America: Civil War
  • The Foreigner
  • The Wolverine
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Horrible Bosses 2
  • The Night Before
  • Cold Weather
  • Ticket to Heaven
  • The Neon Demon
  • The Saragossa Manuscript
  • Jim & Andy: The Great Beyond
  • Weiner
  • Boyz n the Hood
  • Justice League
  • Point Break
  • The Blue Sky Maiden
  • Spielberg
  • The River
  • 78/52
  • The Thing
  • The Martian
  • Crimson Peak
  • Kingdom of Us
  • O.J.: Made in America
  • The Babysitter
  • The Touch
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • The Endless
  • Lucky
  • Gemini
  • Blade Runner 2049
  • Gray House
  • The Amazing Spider-Man 2
  • Spy
  • The Night Flier
  • Jerry Before Seinfeld
  • Peoples House
  • Mutual Appreciation
  • The Dark Half
  • The Roommate
  • Fantastic Four
  • Salem's Lot
  • The Day of the Jackal
  • The Woman in the Window
  • Vengeance: A Love Story
  • Her
  • Lisa, Bright and Dark
  • In a Lonely Place
  • The Box
  • The Scarecrow
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Pulse
  • Drunken Master
  • David Lynch: The Art Life
  • Ant-Man
  • Little Fockers
  • Jurassic World
  • Spider-Man: Homecoming
  • Mulholland Drive
  • Eating Raoul
  • Inherent Vice
  • Grand Piano
  • The Wedding Party
  • Quay
  • De Palma
  • Interstellar
  • Wonder Woman
  • Off the Minnesota Strip
  • Alien: Covenant
  • Memento
  • Superman II
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • World War Z
  • Superman
  • Premium Rush
  • The Killing$ of Tony Blair
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Chang-ok's Letter
  • To Live and Die in L.A.
  • Speaking of Bunuel
  • Un Chien Andalou
  • The Intruder
  • Edge of Darkness
  • Lo and Behold: Reveries of the Connected World
  • Avengers: Age of Ultron
  • Rita, Sue and Bob Too
  • Ex Machina
  • Frenzy
  • Kingsman: The Secret Service
  • The Diary of a Teenage Girl
  • The Seventh Sign
  • Apocalypto
  • The Cabinet of Dr. Caligari
  • The Man Who Laughs
  • Hush
  • iBoy
  • Equilibrium
  • The Lobster
  • Batman: Year One
  • The Purge: Election Year
  • Oculus
  • When a Stranger Calls
  • Kiss Me Deadly
  • Raising Cain
  • Dazed and Confused
  • When a Stranger Calls
  • The Glass Shield
  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief
  • Nick of Time
  • Green Room
  • Riding in Cars with Boys
  • Suture
  • Prometheus
  • Evil Dead

World Map

Highly rated films Peter is yet to see

  • Coco
  • Paddington 2
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Call Me by Your Name
  • Night Is Short, Walk on Girl
  • Kizumonogatari Part 3: Reiketsu
  • I Dream in Another Language
  • One Cut of the Dead

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more