Highest rated films

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • Results

    ★★★½

  • Bitter Lake

    ★★★½

  • Cyberbully

    ★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★

  • Inside Out

    ★★★

  • Spectre

    ★★★

  • Beasts of No Nation

    ★★★

  • The Conversation

    ★★★★★

  • Andrei Rublev

    ★★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★½

  • Alien

    ★★★★½

  • The Apartment

    ★★★★½

  • Eraserhead

    ★★★★

  • Blazing Saddles

    ★★★★

  • Paper Moon

    ★★★★

  • Prince of Darkness

    ★★★★

  • Pee-wee's Big Adventure

    ★★★★

  • Strange Days

    ★★★★

  • The Lost Weekend

    ★★★★

  • Joe

    ★★★★

  • The Last Wave

    ★★★★

  • Somersault

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 132 Films watched
  • 11 Average per month
  • 2.5 Average per week

Milestones

First Film

A Haunted House

Jan 1

Most Watched

The Apartment

twice

Last Film

Wake in Fright

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
61 films
Thriller
42 films
Comedy
36 films
Horror
29 films
Sci Fi
18 films
Crime
18 films
Mystery
18 films
Action
16 films
Romance
11 films
Adventure
10 films
USA
104 films
UK
23 films
France
7 films
Australia
6 films
Germany
5 films
Canada
3 films
Belgium
3 films
Sweden
3 films
USSR
2 films
Denmark
2 films
English
126 films
French
12 films
Italian
9 films
German
8 films
Spanish
7 films
Russian
4 films
Latin
3 films
Japanese
2 films
Chinese
2 films
Arabic
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 12 Added 36

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Peter’s most liked review

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

★★½

If we are to take some of the character's feelings as representing the filmmaker's view, there were some attitudes that came through this film that I couldn't go along with. Although as a satire it avoids overtly stating anything and so invokes the shield of plausible deniability.

They are as…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Andrei Rublev
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

A Haunted House
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Family Reunion

Films Peter watched in 2015

  • Wake in Fright
  • The DUFF
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Hellbound: Hellraiser II
  • Hellraiser
  • Coming to America
  • Frankenweenie
  • In Fear
  • Manson
  • Eraserhead
  • Iron Man 3
  • Batman Returns
  • The French Connection
  • No Way Out
  • Results
  • Ace in the Hole
  • Catfish
  • Inside Out
  • The Adventures of Ford Fairlane
  • The Peanuts Movie
  • Alice Sweet Alice
  • Fear
  • Birth of a Nation
  • Bitter Lake
  • Night Will Fall
  • Diversion ...
  • Somersault
  • Big Eyes
  • House by the River
  • Timecode
  • Tampopo
  • Strange Days
  • Intersection
  • Forbidden Zone
  • Andrei Rublev
  • The Other
  • Spring
  • Spectre
  • Contempt
  • Mildred Pierce
  • Jodorowsky's Dune
  • Ted Bundy
  • Union City
  • Super
  • Beasts of No Nation
  • Alien Resurrection
  • Revenge of the Nerds
  • Evolution
  • Duel
  • The Boy
  • Don't Grow Up
  • Hit and Run
  • Kissing Jessica Stein
  • Little Red Flowers
  • Fearless
  • The Conversation
  • Family Reunion
  • It's a Disaster
  • The Last Wave
  • The Lost Weekend
  • Frankenstein
  • Quick Change
  • Paper Moon
  • The Babadook
  • Coherence
  • The Blue Gardenia
  • 8 Women
  • The Firm
  • 2 Days in New York
  • Alien³
  • Nightbreed
  • Secret Friends
  • Obvious Child
  • Aliens
  • Thirteen
  • Fright Night
  • Out of the Darkness
  • Nebraska
  • Man with a Movie Camera
  • Alien
  • The Apartment
  • Listen Up Philip
  • The Dorm
  • G.B.F.
  • Never Sleep Again: The Elm Street Legacy
  • Escape from New York
  • The Conjuring
  • The Man from Nowhere
  • Mad Max: Fury Road
  • The Purge: Anarchy
  • Blazing Saddles
  • On Her Majesty's Secret Service
  • Eye for an Eye
  • Blade Runner
  • Kalifornia
  • Limitless
  • Miracle Mile
  • Gattaca
  • The Great Outdoors
  • Far from Home
  • Spaceballs
  • North by Northwest
  • The Apartment
  • The Sacrament
  • Grand Canyon
  • Omen III: The Final Conflict
  • Damien: Omen II
  • The Omen
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Mommie Dearest
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Whiplash
  • Jawbreaker
  • Frank
  • Filth
  • Throw Momma from the Train
  • Strangers on a Train
  • Joy Ride
  • Prince of Darkness
  • Monsters, Inc.
  • Locke
  • I'm Losing You
  • Cyberbully
  • Joe
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • The Experiment
  • Pee-wee's Big Adventure
  • True Colors
  • The Untouchables
  • The Lego Movie
  • Flight
  • A Haunted House

World Map

Highly rated films Peter is yet to see

  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Embrace of the Serpent
  • Ivy
  • Masaan
  • Mustang
  • Son of Saul
  • Don't Be Bad

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more