Joshua has logged 202 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★
Edit this entry  
29
I Will Walk Like a Crazy Horse

I Will Walk Like a Crazy Horse

1973
×
★★★½
Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Acquaintances of a Lonely John

The Acquaintances of a Lonely John

2008
×
★★★
Edit this entry  
26
We're Going to the Zoo

We're Going to the Zoo

2006
×
★★★
Edit this entry  
25
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Pastoral: To Die in the Country

Pastoral: To Die in the Country

1974
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Pig Walks

The Pig Walks

2002
×
★½
Edit this entry  
21
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Je, tu, il, elle

Je, tu, il, elle

1974
×
★★★½
Edit this entry  
20
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Edit this entry  
18
El Norte

El Norte

1983
×
★★★★
Edit this entry  
15
Anima

Anima

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Tale of Tales

Tale of Tales

1979
×
★★★★
Edit this entry  
12
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Big Snit

The Big Snit

1985
×
★★★½
Edit this entry  
05
Hedgehog in the Fog

Hedgehog in the Fog

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Cat Soup

Cat Soup

2001
×
★★★★
Edit this entry  
05
Time Out

Time Out

1985
×
★★★★
Edit this entry  
05
Face Like a Frog

Face Like a Frog

1988
×
★★★½
Edit this entry  
05
How a Sausage Dog Works

How a Sausage Dog Works

1971
×
★★★½
Edit this entry  
05
Wow! A Talking Fish!

Wow! A Talking Fish!

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★½
Edit this entry  
30
Commando

Commando

1985
×
★★★
Edit this entry  
28
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Cold Fish

Cold Fish

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Island of Death

Island of Death

1976
×
★★★
Edit this entry  
21
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
And Everything Is Going Fine

And Everything Is Going Fine

2010
×
★★★½
Edit this entry  
07
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★
Edit this entry  
06
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Story of Water

A Story of Water

1961
×
★★★
Edit this entry  
03
The Ox-Bow Incident

The Ox-Bow Incident

1942
×
★★★½
Edit this entry  
02
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★½
Edit this entry  
31
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
31
My Sweet Satan

My Sweet Satan

1994
×
★★★
Edit this entry  
31
PUSSYCAT

PUSSYCAT

2008
×
★★★
Edit this entry  
31
CHAINSAW MAID

CHAINSAW MAID

2007
×
★★★
Edit this entry  
28
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Edit this entry