• The Mysterious Retort

    ★★★

  • The Birth, the Life and the Death of Christ

    ★★

  • The Game-Keeper's Son

    ★★★

  • Electric Current

    ★★

  • The Consequences of Feminism

    ★★

  • The Merry Frolics of Satan

    ★★★

  • King of Dollars

    ★★★

  • Coney Island at Night

    ★★

  • Ulysses and the Giant Polyphemus

    ★★★

  • The Living Playing Cards

    ★★

  • The Impossible Voyage

    ★★★

  • A Moonlight Serenade

    ★★★★

  • The Mermaid

    ★★

  • The Damnation of Faust

    ★★

  • The Great Train Robbery

    ★★★★

  • Alice in Wonderland

    ★★★

  • The Infernal Cauldron

    ★★★

  • The Kingdom of the Fairies

    ★★★★★

  • The Melomaniac

    ★★★

  • The Oracle of Delphi

    ★★

  • The Monster

    ★★

  • The Gay Shoe Clerk

    ★★★

  • A Scrap in Black and White

    ★★

  • The Infernal Cakewalk

    ★★

  • The Life and Passion of Jesus Christ

    ★★★★

  • Pocket Boxers

    ★★

  • Life of an American Fireman

    ★★★

  • Electrocuting an Elephant

  • Faust and Mephistopheles

    ★★

  • The Magic Lantern

    ★★

  • The Flying Train

    ★★★

  • The Terrible Eruption of Mount Pelee and Destruction of St. Pierre, Martinique

    ★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★★★

  • Jack and the Beanstalk

    ★★

  • The Burlesque Suicide, No. 2

    ★★

  • Miss Dundee and Her Performing Dogs

    ★★

  • Danses algériennes 1. Danse des Ouléd-Naïd

    ★★

  • The Human Fly

    ★★

  • The Treasures of Satan

    ★★★

  • The Big Swallow

    ★★★

  • What Happened on Twenty-Third Street, New York City

    ★★

  • Demolishing and Building Up the Star Theatre

    ★★

  • The Magic Sword

    ★★★

  • The Haunted Curiosity Shop

    ★★

  • The Magician's Cavern

    ★★

  • The Devil and the Statue

  • Little Tich and His Funny Feet

    ★★

  • Solar Eclipse

    ★★★★

  • Kobelkoff

    ★★

  • Sherlock Holmes Baffled

    ★★★

  • Faust and Marguerite

  • Palace of Electricity

    ★★

  • Turn-of-the-Century Surgery

    ★★★

  • Cinderella

    ★★

  • The Mysterious Knight

    ★★★

  • The Pillar of Fire

    ★★★

  • The Devil in a Convent

    ★★★★

  • U.S. Troops Landing at Daiquiri, Cuba

    ★★★

  • Shooting Captured Insurgents

    ★★★

  • The Merry Skeleton

    ★★★

  • The Four Troublesome Heads

    ★★★

  • The Temptation of St. Anthony

    ★★

  • The Astronomer's Dream

    ★★★★

  • The Haunted Castle

    ★★★

  • Japanese Sword Fencing

    ★★

  • The X-Ray Fiend

    ★★

  • The Haunted Castle

    ★★★

  • A Nightmare

    ★★★

  • The Haunted Castle

    ★★★

  • Feeding the Doves

    ★★

  • London Street Dancers

    ★★

  • The Kiss

    ★★