Perry has logged 47 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Los Angeles Plays Itself

Los Angeles Plays Itself

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul Eater

Soul Eater

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★
Edit this entry  
25
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eye Myth

Eye Myth

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Centipede Horror

Centipede Horror

1982
×
★★
Edit this entry  
23
A Lizard in a Woman's Skin

A Lizard in a Woman's Skin

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Calamity of Snakes

Calamity of Snakes

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Washing Machine

The Washing Machine

1993
×
★★
Edit this entry  
19
Saw V

Saw V

2008
×
★★
Edit this entry  
19
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★
Edit this entry  
19
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★
Edit this entry  
17
The Signalman

The Signalman

1976
×
★★★
Edit this entry  
17
The Treasure of Abbot Thomas

The Treasure of Abbot Thomas

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Penda's Fen

Penda's Fen

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Skeleton of Mrs. Morales

The Skeleton of Mrs. Morales

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Book of Henry

The Book of Henry

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
Straight to Hell

Straight to Hell

1987
×
★★★
Edit this entry  
16
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★★
Edit this entry  
14
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
★★
Edit this entry  
14
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★
Edit this entry  
13
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
Edit this entry  
13
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★
Edit this entry  
12
Flight

Flight

2012
×
★★★
Edit this entry  
11
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
10
Mother's Day

Mother's Day

2010
×
Edit this entry  
09
Ma

Ma

2019
×
Edit this entry  
08
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★★
Edit this entry  
06
Thesis

Thesis

1996
×
Read the review Edit this entry  
06
Who Can Kill a Child?

Who Can Kill a Child?

1976
×
★★
Edit this entry  
06
The Strange Vice of Mrs Wardh

The Strange Vice of Mrs Wardh

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
White Dog

White Dog

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Carnival of Sinners

Carnival of Sinners

1943
×
★★★
Edit this entry  
05
Sleepless

Sleepless

2001
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Family Guy Presents: Something, Something, Something, Dark Side

Family Guy Presents: Something, Something, Something, Dark Side

2010
×
Edit this entry  
04
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The 5,000 Fingers of Dr. T.

The 5,000 Fingers of Dr. T.

1953
×
★★★★
Edit this entry  
03
Little Otik

Little Otik

2000
×
★★★
Edit this entry  
02
Taboo

Taboo

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Lesson of a Dead Language

Lesson of a Dead Language

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Morgiana

Morgiana

1972
×
★★★★
Edit this entry  
01
Us

Us

2019
×
Edit this entry