pebble has logged 77 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Annabelle's Wish

Annabelle's Wish

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Grease

Grease

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Others

The Others

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Amityville Horror

The Amityville Horror

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Signs

Signs

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Secret Obsession

Secret Obsession

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Blind Side

The Blind Side

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jeepers Creepers 2

Jeepers Creepers 2

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jeepers Creepers

Jeepers Creepers

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Bye Bye Man

The Bye Bye Man

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
I Am Legend

I Am Legend

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Legend of Drunken Master

The Legend of Drunken Master

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
American Wedding

American Wedding

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry