PeacefulDawn has logged 411 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Jumper

Jumper

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Who: Voyage of the Damned

Doctor Who: Voyage of the Damned

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pig

Pig

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
Edit this entry  
18
The Fountainhead

The Fountainhead

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
Edit this entry  
18
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Incredible Jessica James

The Incredible Jessica James

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Trumpets in the Sky

Trumpets in the Sky

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Back-flow Rain

The Back-flow Rain

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Anywhere But Here

Anywhere But Here

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Captive

Captive

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Man of God

Man of God

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
To Catch a Fish

To Catch a Fish

2018
×
★★½
Edit this entry  
27
The Grey Man

The Grey Man

×
★★½
Edit this entry  
27
Valentine's Night

Valentine's Night

2021
×
★★
Edit this entry  
27
Build Me Up

Build Me Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
One Elevator Apart

One Elevator Apart

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Flowers the Fish and the Cockerel

The Flowers the Fish and the Cockerel

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
All on a Summer's Day

All on a Summer's Day

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Parcel

The Parcel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tamaran Hill

Tamaran Hill

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Trash

Trash

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Seeking Glass

Seeking Glass

×
★★★
Read the review Edit this entry