Sort by

Patrick Devitt has logged 135 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
31
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Ava

Ava

2020
×
Edit this entry  
28
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★½
Edit this entry  
28
Mute Fire

Mute Fire

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
The War with Grandpa

The War with Grandpa

2020
×
★★½
Edit this entry  
28
Notturno

Notturno

2020
×
★½
Edit this entry  
28
Night of the Kings

Night of the Kings

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Are You Happy Now

Are You Happy Now

2021
×
Edit this entry  
27
Build the Wall

Build the Wall

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★
Edit this entry  
27
Lenny

Lenny

1974
×
★★★★
Edit this entry  
27
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Making of Network

The Making of Network

2006
×
★★★½
Edit this entry  
27
Network

Network

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Beneath the Olive Tree

Beneath the Olive Tree

2014
×
★★
Edit this entry  
26
Die in a Gunfight

Die in a Gunfight

2021
×
★½
Edit this entry  
26
Salvador

Salvador

1986
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Last Hillbilly

The Last Hillbilly

2020
×
★½
Edit this entry  
26
Balloon

Balloon

2019
×
★★
Edit this entry  
25
Froth

Froth

2019
×
★½
Edit this entry  
25
Vor mir der Süden

Vor mir der Süden

2020
×
★★½
Edit this entry  
25
The Nest

The Nest

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
PVT Chat

PVT Chat

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Faces of November

Faces of November

1964
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Tour of the White House with Mrs. John F. Kennedy

A Tour of the White House with Mrs. John F. Kennedy

1962
×
★★★★
Edit this entry  
24
Girls Beware

Girls Beware

1961
×
Edit this entry  
24
Boys Beware

Boys Beware

1961
×
Edit this entry  
24
Why Study Home Economics?

Why Study Home Economics?

1955
×
Edit this entry  
24
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★½
Edit this entry  
23
Three Transitions

Three Transitions

1973
×
★★½
Edit this entry  
23
Journey Into Self

Journey Into Self

1968
×
★½
Edit this entry  
23
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
23
10 Buildings That Changed America

10 Buildings That Changed America

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
Black Is King

Black Is King

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Return of Tragedy

The Return of Tragedy

2020
×
Edit this entry  
21
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★
Edit this entry  
21
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★★
Edit this entry  
21
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Furnace

The Furnace

2020
×
★★
Edit this entry  
20
Jiu Jitsu

Jiu Jitsu

2020
×
Edit this entry  
20
Shoplifters of the World

Shoplifters of the World

2021
×
★½
Edit this entry  
20
Echo Boomers

Echo Boomers

2020
×
½
Edit this entry