Jess has logged 57 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Edit this entry  
25
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★½
Edit this entry  
25
Cargo 200

Cargo 200

2007
×
★★★
Edit this entry  
24
Bullets Over Broadway

Bullets Over Broadway

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Tag

Tag

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Teknolust

Teknolust

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Exte: Hair Extensions

Exte: Hair Extensions

2007
×
★★★★
Edit this entry  
23
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
23
November

November

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★
Edit this entry  
23
R100

R100

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
Female Prisoner #701: Scorpion

Female Prisoner #701: Scorpion

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
17
2070 Paradigm Shift

2070 Paradigm Shift

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Smiling Friends

Smiling Friends

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Ideas Man

Ideas Man

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Reflecting Skin

The Reflecting Skin

1990
×
★★★½
Edit this entry  
15
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★½
Edit this entry  
15
Eden and After

Eden and After

1970
×
★★½
Edit this entry  
14
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★
Edit this entry  
14
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★★
Edit this entry  
13
Deadcon

Deadcon

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Raigyo

Raigyo

1997
×
★★★
Edit this entry  
12
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Thieves by Law

Thieves by Law

2010
×
★★★★
Edit this entry  
12
Blind Beast

Blind Beast

1969
×
★★★★
Edit this entry  
11
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Flinch

Flinch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Edit this entry  
10
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Science of Sleep

The Science of Sleep

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Snake Pit

The Snake Pit

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Roadgames

Roadgames

1981
×
★★★½
Edit this entry  
08
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★½
Edit this entry  
08
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Jumbo

Jumbo

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Strange Circus

Strange Circus

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Lost River

Lost River

2014
×
★½
Edit this entry  
04
Who is Arthur Chu?

Who is Arthur Chu?

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
Insomnia

Insomnia

1997
×
★★★★
Edit this entry  
04
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
He's All That

He's All That

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★★
Edit this entry