Paul has logged 48 entries for films during September 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Salvatore Giuliano

Salvatore Giuliano

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cobra Verde

Cobra Verde

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Alien³

Alien³

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Beginners

Beginners

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Brute Force

Brute Force

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Frank

Frank

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Burden of Dreams

Burden of Dreams

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Woyzeck

Woyzeck

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Road Trip

Road Trip

2000
×
Read the review Edit this entry  
06
Shadowing the Third Man

Shadowing the Third Man

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
French Cancan

French Cancan

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Stroszek

Stroszek

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry