Paula has logged 49 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★½
Edit this entry  
29
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Footnote

Footnote

2011
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Vessel

The Vessel

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hand

The Hand

1965
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Flat

The Flat

1968
×
★★★★
Edit this entry  
28
Big Deal on Madonna Street

Big Deal on Madonna Street

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Love Affair

Love Affair

1939
×
★★★
Edit this entry  
25
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Splendor in the Grass

Splendor in the Grass

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Morgiana

Morgiana

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Man of the West

Man of the West

1958
×
★★★★
Edit this entry  
23
The White Dove

The White Dove

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Valley of the Bees

The Valley of the Bees

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Diamonds of the Night

Diamonds of the Night

1964
×
★★★½
Edit this entry  
19
Witchhammer

Witchhammer

1970
×
★★★★
Edit this entry  
19
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
La Sapienza

La Sapienza

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★
Edit this entry  
17
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Edit this entry  
16
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Edit this entry  
16
Life Is a Miracle

Life Is a Miracle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
14
Children of Heaven

Children of Heaven

1997
×
★★★
Edit this entry  
14
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Edit this entry  
13
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Coming Home

Coming Home

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
My Sweet Little Village

My Sweet Little Village

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Terminator Salvation

Terminator Salvation

2009
×
★★★
Edit this entry  
10
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★★
Edit this entry  
09
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Ear

The Ear

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Devil's Trap

The Devil's Trap

1962
×
★★★½
Edit this entry  
05
Happy End

Happy End

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
Monsieur Verdoux

Monsieur Verdoux

1947
×
★★★½
Edit this entry  
03
Tangerines

Tangerines

2013
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Edit this entry  
02
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Wave

The Wave

2008
×
★★★
Edit this entry  
01
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
★★★★
Edit this entry