Pate has logged 41 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
American Pie

American Pie

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Selena

Selena

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
El Norte

El Norte

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hotel Monterey

Hotel Monterey

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Raging Sun, Raging Sky

Raging Sun, Raging Sky

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Monster House

Monster House

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Asparagus

Asparagus

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Real Women Have Curves

Real Women Have Curves

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Crocus

Crocus

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gilda

Gilda

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Wagoner

The Wagoner

1963
×
★★★
Edit this entry  
11
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Contempt

Contempt

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
24 Frames Per Second

24 Frames Per Second

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Butterfly

Butterfly

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dance in the Sun

Dance in the Sun

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Love Is Colder Than Death

Love Is Colder Than Death

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tout Va Bien

Tout Va Bien

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
El Mariachi

El Mariachi

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
For the First Time

For the First Time

1969
×
★★½
Edit this entry  
05
Memories of Underdevelopment

Memories of Underdevelopment

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry