Johnathan has logged 34 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spree

Spree

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Host

Host

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Husbands

Husbands

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Opera

Opera

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry