Johnathan has logged 348 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Call

The Call

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Batman & Mr. Freeze: SubZero

Batman & Mr. Freeze: SubZero

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Nimic

Nimic

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Count of Monte Cristo

The Count of Monte Cristo

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Run

Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Picture of Dorian Gray

The Picture of Dorian Gray

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry