parker has logged 69 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Party Central

Party Central

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bratz

Bratz

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
26
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
She's All That

She's All That

1999
×
★★★½
Edit this entry  
24
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Others

The Others

2001
×
★★★½
Edit this entry  
23
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Opera

Opera

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Prince & Me

The Prince & Me

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★
Edit this entry  
19
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Other Woman

The Other Woman

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ek Ladki Ko Dekha Toh Aisa Laga

Ek Ladki Ko Dekha Toh Aisa Laga

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Middleditch & Schwartz

Middleditch & Schwartz

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Forested Dormancy

Forested Dormancy

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Primer

Primer

2004
×
★★★½
Edit this entry  
16
Two Weeks Notice

Two Weeks Notice

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Defending Jacob

Defending Jacob

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★
Edit this entry  
14
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sarah Cooper: Everything's Fine

Sarah Cooper: Everything's Fine

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The High Note

The High Note

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Edit this entry