Sort by

joakim dreams of peace has logged 92 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Listen to the Universe

Listen to the Universe

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
Cry

Cry

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
The Believer's Heaven

The Believer's Heaven

1977
×
Edit this entry  
30
Promare

Promare

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ride Your Wave

Ride Your Wave

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
To the Ends of the Earth

To the Ends of the Earth

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Okko's Inn

Okko's Inn

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
He Won't Kill, She Won't Die

He Won't Kill, She Won't Die

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Samurai Shifters

Samurai Shifters

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
37 Seconds

37 Seconds

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Tora-san, Wish You Were Here

Tora-san, Wish You Were Here

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tora-san's Dream-Come-True

Tora-san's Dream-Come-True

1972
×
★★½
Edit this entry  
28
Aurora

Aurora

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Midsummer's Equation

Midsummer's Equation

2013
×
★★½
Edit this entry  
28
Parallel World Love Story

Parallel World Love Story

2019
×
★★
Edit this entry  
27
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★
Edit this entry  
27
Stuber

Stuber

2019
×
★★
Edit this entry  
27
Tora-san's Dear Old Home

Tora-san's Dear Old Home

1972
×
★★★½
Edit this entry  
27
Tora-san's Love Call

Tora-san's Love Call

1971
×
★★★½
Edit this entry  
26
Queen & Country

Queen & Country

2015
×
★★½
Edit this entry  
26
The Anabasis of May and Fusako Shigenobu, Masao Adachi, and 27 Years Without Images

The Anabasis of May and Fusako Shigenobu, Masao Adachi, and 27 Years Without Images

2011
×
★★★
Edit this entry  
26
I Travel Because I Have to, I Come Back Because I Love You

I Travel Because I Have to, I Come Back Because I Love You

2009
×
★★★
Edit this entry  
25
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Manta Ray

Manta Ray

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Magic Gloves

The Magic Gloves

2003
×
★★★
Edit this entry  
24
Ringu 0

Ringu 0

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Workers, Peasants

Workers, Peasants

2001
×
★★★
Edit this entry  
23
Ringu 2

Ringu 2

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spiral

Spiral

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Picnic on the Grass

Picnic on the Grass

1959
×
★★★½
Edit this entry  
22
Donald Cammell: The Ultimate Performance

Donald Cammell: The Ultimate Performance

1998
×
★★★
Edit this entry  
22
The Argument

The Argument

1999
×
★★
Edit this entry  
22
White of the Eye

White of the Eye

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Theatre 1

Theatre 1

2012
×
★★★
Edit this entry  
20
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
Read the review Edit this entry  
19
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Portuguese Nun

The Portuguese Nun

2009
×
★★★½
Edit this entry  
19
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Silvia Prieto

Silvia Prieto

1999
×
★★★½
Edit this entry  
18
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Looking at Alice

Looking at Alice

1977
×
★★½
Edit this entry  
18
The Wreckers

The Wreckers

1976
×
★★★
Edit this entry  
18
A Bomb With No Name On It

A Bomb With No Name On It

1975
×
★★½
Edit this entry  
18
Tora-san, the Good Samaritan

Tora-san, the Good Samaritan

1971
×
★★★½
Edit this entry  
17
Tag

Tag

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Southerner

The Southerner

1945
×
★★★
Edit this entry