Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Words Bubble Up Like Soda Pop

Words Bubble Up Like Soda Pop

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Patema Inverted

Patema Inverted

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Letter to Momo

A Letter to Momo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Internship

The Internship

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mobile Suit Gundam III: Encounters in Space

Mobile Suit Gundam III: Encounters in Space

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
Read prior review Edit this entry  
15
Mobile Suit Gundam II: Soldiers of Sorrow

Mobile Suit Gundam II: Soldiers of Sorrow

1981
×
Edit this entry  
12
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★
Edit this entry  
11
Mobile Suit Gundam I

Mobile Suit Gundam I

1981
×
★★★★
Edit this entry  
04
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
F9

F9

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Beavis and Butt-Head Do America

Beavis and Butt-Head Do America

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Luca

Luca

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Railrodder

The Railrodder

1965
×
Read the review Edit this entry  
16
Welcome Back, Mr. McDonald

Welcome Back, Mr. McDonald

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Welcome Back, Mr. McDonald

Welcome Back, Mr. McDonald

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Day Shall Come

The Day Shall Come

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Anima

Anima

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Arlo the Alligator Boy

Arlo the Alligator Boy

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Money Plane

Money Plane

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Puparia

Puparia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
King Rocker

King Rocker

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry