Pedro has logged 42 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
My Hero Academia: World Heroes' Mission

My Hero Academia: World Heroes' Mission

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Mystics in Bali

Mystics in Bali

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
[REC]

[REC]

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Blood on Satan's Claw

The Blood on Satan's Claw

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Old Dark House

The Old Dark House

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ringu 2

Ringu 2

1999
×
Read the review Edit this entry  
29
Constantine

Constantine

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
House

House

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Revolutionary Girl Utena: The Adolescence of Utena

Revolutionary Girl Utena: The Adolescence of Utena

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Promare

Promare

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Earwig and the Witch

Earwig and the Witch

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Disappearance of Haruhi Suzumiya

The Disappearance of Haruhi Suzumiya

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kino's Journey: Life Goes On

Kino's Journey: Life Goes On

2005
×
★★
Edit this entry  
09
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Promare

Promare

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry