Highest rated films

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★

  • Glass

    ★★★★

  • The Traitor

    ★★★★

  • Where'd You Go, Bernadette

    ★★★½

  • Domino

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★

  • Mauvais Sang

    ★★★★★

  • New Rose Hotel

    ★★★★★

  • Black Cat, White Cat

    ★★★★★

  • Big Wednesday

    ★★★★★

  • Ricky Jay and His 52 Assistants

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★½

  • Easy Rider

    ★★★★½

  • Where Is My Friend's House?

    ★★★★½

  • Life, and Nothing More...

    ★★★★½

  • Split

    ★★★★

  • Good Time

    ★★★★

  • The Mule

    ★★★★

  • Gremlins 2: The New Batch

    ★★★★

  • Stagecoach

    ★★★★

  • The Green Ray

    ★★★★

  • Transit

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 219 Films watched
  • 18.2 Average per month
  • 4.2 Average per week

Milestones

First Film

Spider-Man: Into the Spider-Verse

Jan 1

Most Watched

Uncut Gems

twice

Ad Astra

twice

Booksmart

twice

Last Film

Buttons

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
111 films
Comedy
50 films
Thriller
48 films
Action
38 films
Crime
36 films
Documentary
29 films
Romance
25 films
Horror
22 films
Mystery
21 films
Fantasy
13 films
USA
145 films
France
40 films
UK
15 films
Germany
9 films
Canada
8 films
Italy
6 films
Iran
6 films
Belgium
5 films
Switzerland
5 films
Hong Kong
4 films
English
180 films
French
35 films
Spanish
24 films
Italian
12 films
Japanese
9 films
German
9 films
Chinese
7 films
Russian
7 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 100 Added 652

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Otie’s most liked review

De Palma

★★½

Only a director like Noah Baumbach who privileges words over images would think to make a talking head documentary about maybe the greatest visual stylist after Hitchcock. There are amusing anecdotes, like how gratifying it was for De Palma to see other people adapt Carrie by making every mistake he…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

National Theatre Live: Fleabag
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Eva
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

The Discovery of the Phonograph

Films Otie watched in 2019

  • Buttons
  • Lose Her Island
  • The Ralph Handel Story
  • Lenny Cooke
  • The Back of Her Head
  • Jerry Ruis, Shall We Do This?
  • Good Time
  • Uncut Gems
  • Trophy Hunter
  • The Black Balloon
  • Straight Hustle
  • Two-Lane Blacktop
  • John's Gone
  • I Think I'm Missing Parts
  • The Acquaintances of a Lonely John
  • John's Lonely Trip to Coney Island
  • Solid Gold
  • There's Nothing You Can Do
  • Toback Vs. Mailer: The Incident
  • Uncut Gems
  • The Image Book
  • Shakti
  • Moving
  • Sibyl
  • Marriage Story
  • Die Hard
  • 6 Underground
  • Richard Jewell
  • One Sings, the Other Doesn't
  • Queen & Slim
  • The Tale
  • Gremlins 2: The New Batch
  • Stagecoach
  • The Traitor
  • Where'd You Go, Bernadette
  • Ford v Ferrari
  • The Irishman
  • Color of Night
  • Striking Distance
  • National Theatre Live: Fleabag
  • Bound
  • The Lawless
  • Driftwood
  • Mr. Klein
  • Scream 4
  • House
  • Scream 3
  • Kindah
  • Many Thousands Gone
  • American Hunger
  • Forged Ways
  • Crossing Delancey
  • The Rising of the Moon
  • Roses Dances Roses
  • Take Care of Your Scarf, Tatiana
  • Funeral Parade of Roses
  • The Lighthouse
  • Scream
  • Through the Olive Trees
  • Two Solutions for One Problem
  • Monterey Pop
  • Hyenas
  • Gemini Man
  • Carving Magic
  • Lick the Star
  • Air Force One
  • Ricky Jay and His 52 Assistants
  • The Stuff
  • Smooth Talk
  • Ad Astra
  • The Mechanic
  • Life, and Nothing More...
  • The Chorus
  • New Rose Hotel
  • Toujours moins
  • Dead Horizons
  • Junkopia
  • Where Is My Friend's House?
  • So Can I
  • Singin' in the Rain
  • The Discovery of the Phonograph
  • Ad Astra
  • Good Will Hunting
  • Laissé inachevé à Tokyo
  • Bill Frisell: A Portrait
  • Great Expectations
  • Taipei Story
  • A Bigger Splash
  • Johnny Mnemonic
  • Boy Meets Girl
  • Lover for a Day
  • Del mero corazón
  • Chulas Fronteras
  • Scorpio Rising
  • Kustom Kar Kommandos
  • The Loveless
  • The Green Ray
  • Eva
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • Anima
  • Keep It Quiet
  • Claire's Knee
  • The Disenchanted
  • Woodstock
  • A Single Girl
  • The Getaway
  • L'Avventura
  • The Getaway
  • Pulp Fiction
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Black Cat, White Cat
  • The Band Wagon
  • Easy Rider
  • Crawl
  • Streetwise
  • Style Wars
  • Midsommar
  • The Dead Don't Die
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Body
  • Ransom for a Dead Man
  • The Balloonatic
  • Explorers
  • The Brotherhood of Justice
  • Prescription: Murder
  • De Palma
  • The Mule
  • Raising Cain
  • Non-Fiction
  • Free Spirits
  • Carlito's Way
  • Snake Eyes
  • Domino
  • Saving Private Ryan
  • Charlie Valentine
  • A Better Tomorrow
  • Booksmart
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Booksmart
  • The Bouncer
  • Dragged Across Concrete
  • Knock Down the House
  • Desperate Living
  • Big Wednesday
  • Maniac
  • High Life
  • All That Jazz
  • Blood Father
  • Small Town Crime
  • Next of Kin
  • The Friends of Eddie Coyle
  • The Electric House
  • Stay Hungry
  • Under the Silver Lake
  • A World Without Women
  • Die Hard 2
  • Tonnerre
  • The Boxer's Omen
  • Paris Is Burning
  • The Princess Bride
  • Lock Up
  • Belle de Jour
  • Kate Nash: Underestimate the Girl
  • Us
  • The Beach Bum
  • Transit
  • The Last of the Finest
  • Best Seller
  • The Fiancés of Mac Donald Bridge
  • Mauvais Sang
  • The Battle of the River Plate
  • The Shepherd of the Hills
  • The Last Frontier
  • Stand-In
  • Birds of Passage
  • Apaches
  • First Blood
  • The Fly
  • Destination Wedding
  • Apollo 11
  • Grey Gardens
  • The Fatal Glass of Beer
  • Drunken Master
  • Maniac Cop 2
  • Cops
  • Maniac Cop
  • Classical Period
  • All Square
  • John McEnroe: In the Realm of Perfection
  • Police
  • Police Story
  • Seasons of the Year
  • Ashik Kerib
  • Roadracers
  • Alita: Battle Angel
  • Mosaic
  • High Flying Bird
  • The Man Who Killed Hitler and Then the Bigfoot
  • Cold Pursuit
  • Stranded
  • July Tales
  • Are You the Favorite Person of Anybody?
  • Don't Look Now
  • Montparnasse Bienvenüe

See all 219

World map

Highly rated films Otie is yet to see

  • Parasite
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending
  • Sound of Metal
  • Bacurau

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more