Highest rated films

  • Hannah Gadsby: Nanette

    ★★★★½

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • The Mule

    ★★★★

  • Amanda

    ★★★★

  • Support the Girls

    ★★★½

  • Monrovia, Indiana

    ★★★½

  • A Bread Factory Part One: For the Sake of Gold

    ★★★½

  • A Bread Factory Part Two: Walk with Me a While

    ★★★½

  • A Matter of Life and Death

    ★★★★★

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★½

  • Point Break

    ★★★★½

  • His Girl Friday

    ★★★★½

  • Masculin Féminin

    ★★★★½

  • Orpheus

    ★★★★½

  • Election

    ★★★★½

  • Exiled

    ★★★★½

  • Ricky Jay and His 52 Assistants

    ★★★★½

  • The Terminator

    ★★★★

  • Assault on Precinct 13

    ★★★★

  • Vagabond

    ★★★★

  • Beauty and the Beast

    ★★★★

  • The Last Detail

    ★★★★

  • One Sings, the Other Doesn't

    ★★★★

  • The Tree, the Mayor and the Mediatheque

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 133 Films watched
  • 11.1 Average per month
  • 2.6 Average per week

Milestones

First Film

Room Service

Jan 1

Most Watched

Seventeen

twice

Last Film

Leave No Trace

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
70 films
Comedy
46 films
Thriller
25 films
Romance
20 films
Action
20 films
Crime
18 films
Documentary
17 films
Music
11 films
Horror
11 films
Sci Fi
10 films
USA
93 films
France
26 films
UK
11 films
Germany
6 films
Canada
4 films
Sweden
4 films
Belgium
3 films
Hong Kong
3 films
Italy
3 films
Japan
2 films
English
107 films
French
26 films
Spanish
9 films
German
7 films
Italian
5 films
Cantonese
5 films
Swedish
5 films
Chinese
3 films
Korean
2 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 43 Added 273

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Schindler's List
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The 15:17 to Paris
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Call Me by Your Name
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Compared To What: The Improbable Journey Of Barney Frank

Films Otie watched in 2018

  • Leave No Trace
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Compared To What: The Improbable Journey Of Barney Frank
  • Space Cowboys
  • The Mule
  • Shoplifters
  • Fanny and Alexander
  • Ricky Jay and His 52 Assistants
  • Amanda
  • Schindler's List
  • Burning
  • Three Quarters
  • Snow-White
  • Green Book
  • House of Games
  • Deceptive Practice: The Mysteries and Mentors of Ricky Jay
  • The Quince Tree Sun
  • Nach Jerusalem
  • Barcelona
  • The Diary of Lady M
  • Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains
  • The Grief of Others
  • Monrovia, Indiana
  • The Other Side of the Wind
  • Election 2
  • Suspiria
  • Seventeen
  • Exiled
  • Election
  • Vagabond
  • The Devil Rides Out
  • A Bread Factory Part Two: Walk with Me a While
  • A Bread Factory Part One: For the Sake of Gold
  • Zazie dans le Métro
  • One Sings, the Other Doesn't
  • A Star Is Born
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Constantine
  • Private Life
  • L'Atalante
  • The Land of Steady Habits
  • Kustom Kar Kommandos
  • Neil Young Journeys
  • The Terminator
  • ...All the Marbles
  • Brawl in Cell Block 99
  • The Predator
  • Groundhog Day
  • Straight Time
  • The Jericho Mile
  • Assault on Precinct 13
  • Semi-Tough
  • Hustle
  • The Longest Yard
  • Deep Cover
  • The Gleaners and I
  • Analog Goose
  • Funny Ha Ha
  • Labyrinth
  • Support the Girls
  • Seventeen
  • Eighth Grade
  • His Girl Friday
  • Crazy Rich Asians
  • Old Joy
  • Wendy and Lucy
  • BlacKkKlansman
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Kings of the Road
  • Tom Papa: Human Mule
  • Hari Kondabolu: Warn Your Relatives
  • Michelle Wolf: Nice Lady
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Sorry to Bother You
  • Set It Up
  • The Hunger
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Masculin Féminin
  • Auto Focus
  • First Reformed
  • Beauty and the Beast
  • Dirty Computer
  • Orpheus
  • The Crazies
  • The Rider
  • Zombie Flesh Eaters
  • A Quiet Place
  • Home Again
  • Let the Sunshine In
  • Cold Water
  • Predator
  • Faces Places
  • Train to Busan
  • Pass Over
  • The Debt Collector
  • Moon's Pool
  • Take Off
  • My Name Is Oona
  • The Tree, the Mayor and the Mediatheque
  • The Death of Stalin
  • Persona
  • Isle of Dogs
  • Ismael's Ghosts
  • Ready Player One
  • Wild Strawberries
  • D.O.A.
  • Game Night
  • Unsane
  • Call Me by Your Name
  • The Crime of Monsieur Lange
  • Salut les Cubains
  • Ulysse
  • Ydessa, the Bears and etc.
  • A Matter of Life and Death
  • Parenthood
  • The 15:17 to Paris
  • Awaiting Summer
  • Phantom Thread
  • Mom and Dad
  • Point Break
  • Princess Cyd
  • Last Flag Flying
  • Western
  • Den of Thieves
  • The Last Detail
  • All the President's Men
  • The Post
  • Judd Apatow: The Return
  • The Commuter
  • A Scanner Darkly
  • John Mulaney: New in Town
  • A Night at the Opera
  • Room Service

World map

Highly rated films Otie is yet to see

  • An Elephant Sitting Still
  • Ode to Nothing
  • Roma
  • Capernaum
  • Blindspotting
  • Hereditary
  • Swing Kids
  • The Wild Pear Tree

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more