Highest rated films

  • Twin Peaks: The Return

    ★★★★½

  • Faces Places

    ★★★★

  • Matters of Life and Death

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★½

  • The Florida Project

    ★★★½

  • Good Time

    ★★★½

  • Detroit

    ★★★½

  • Louis C.K.: 2017

    ★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Before Sunset

    ★★★★★

  • Tampopo

    ★★★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★★

  • The Grapes of Wrath

    ★★★★★

  • The Quiet Man

    ★★★★★

  • Feeler

    ★★★★★

  • Love After Love

    ★★★★★

  • Lost Highway

    ★★★★½

  • Early Summer

    ★★★★½

  • Words of Mercury

    ★★★★½

  • A Fall Trip Home

    ★★★★½

  • Jules and Jim

    ★★★★

  • An American in Paris

    ★★★★

  • Alice in the Cities

    ★★★★

  • Fox and His Friends

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 177 Films watched
  • 14.8 Average per month
  • 3.4 Average per week

Milestones

First Film

Morris from America

Jan 1

Most Watched

Who Am I This Time?

twice

Split

twice

20th Century Women

twice

Last Film

Before Sunset

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
79 films
Thriller
30 films
Comedy
29 films
Action
27 films
Documentary
24 films
Romance
24 films
Horror
16 films
Crime
16 films
Mystery
12 films
Music
12 films
USA
119 films
France
26 films
Germany
18 films
UK
15 films
Canada
10 films
Cuba
7 films
Belgium
5 films
Italy
4 films
USSR
3 films
China
3 films
English
156 films
French
23 films
Spanish
17 films
German
13 films
Italian
11 films
Japanese
5 films
Russian
5 films
Portuguese
3 films
Swedish
3 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 44 Added 311

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Otie’s most liked review

I Am Not Your Negro

Ordinary people write down their thoughts; James Baldwin spoke as if his thoughts were already written. His words tower over the movie, over movies general, and if it isn't obvious from the jump, Kendrick Lamar over end credits will reiterate: what matters is black lives. Who cares whether or not…

More reviews

Otie’s most liked list

🍹 “I Never Do Business in Cuba” 🇨🇺

And Jesus is not my husband. Notes for a trip to Havana.



They move into the crowd under two-story high windows overlooking Meyer Lansky's Hotel Riviera - freeze-dried 1959 Las Vegas.

A futurism from 1939, peeling aqua, aging science fiction. Wherever we are in the world, this place is out of the stream,…

More lists

Highs and lows

Highest Average

Twin Peaks: The Return
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Amy Schumer: The Leather Special
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Larry Rivers

Films Otie watched in 2017

  • Before Sunset
  • Todd Barry: Spicy Honey
  • Batman Returns
  • Jules and Jim
  • Eyes Wide Shut
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Assignment
  • Lost Highway
  • Potamkin
  • Faces Places
  • Lady Bird
  • Night on Earth
  • My Journey Through French Cinema
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Red Eye
  • The Florida Project
  • Garlic Is as Good as Ten Mothers
  • Abaton
  • Elohim
  • Ex Libris: The New York Public Library
  • Stalker
  • Suspiria
  • Words of Mercury
  • New Shores
  • In the Stone House
  • Matters of Life and Death
  • The Human Surge
  • Restless
  • Lucky
  • Brimstone & Glory
  • The Nation's Finest
  • Olympiad
  • Western History
  • A Fall Trip Home
  • Columbus
  • Logan Lucky
  • Good Time
  • From Mambo to Hip Hop
  • Twin Peaks: The Return
  • Feeler
  • Lighthouse
  • Come On
  • The Liquid Casket / Wilderness of Mirrors
  • Love After Love
  • La Paloma
  • Who Am I This Time?
  • Swing Shift
  • Rock 'n' Roll High School
  • The Ladies Man
  • My Name Is Oona
  • Take Off
  • Bonnie and Clyde
  • Avenging Force
  • Who Am I This Time?
  • Detroit
  • Macao
  • The Golden Coach
  • Last Embrace
  • Dunkirk
  • Atomic Blonde
  • Person to Person
  • Standard Gauge
  • Stand by Me
  • Midnight Cowboy
  • Desert Hearts
  • Melvin and Howard
  • Quest
  • Larry Rivers
  • Philip Guston: A Life Lived
  • Conversations with Philip Guston
  • Sherlock, Jr.
  • A Trip to the Moon
  • Misconception
  • Fuses
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • The Beguiled
  • Mr. Smith Goes to Washington
  • Baby Driver
  • The Bad Batch
  • Paris Can Wait
  • An American in Paris
  • What Ever Happened to Baby Jane?
  • The Grapes of Wrath
  • I, Daniel Blake
  • Inland Empire
  • Blood Into Wine
  • Fighting Mad
  • Carmen Jones
  • Wonder Woman
  • Mad Max: Fury Road
  • Distinguished Flying Cross
  • Eraserhead
  • Who Killed Cock Robin?
  • An Injury to One
  • Machine Gun or Typewriter?
  • Big Little Lies
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Crazy Mama
  • Caged Heat
  • Justin Timberlake + The Tennessee Kids
  • Louis C.K.: 2017
  • Uptight
  • Brute Force
  • Rififi
  • Thieves' Highway
  • Spellbound
  • Night and the City
  • Blood of the Beasts
  • Alexander Nevsky
  • Anchors Aweigh
  • The Bachelor and the Bobby-Soxer
  • Early Summer
  • The Lost City of Z
  • A Quiet Passion
  • Amy Schumer: The Leather Special
  • Women Without Men
  • Decalogue III
  • Lemonade
  • Alice in the Cities
  • Personal Shopper
  • Brothers in Exile
  • For the First Time
  • Strawberry and Chocolate
  • Memories of Underdevelopment
  • The Quiet Man
  • Buena Vista Social Club
  • Wife vs. Secretary
  • Fox and His Friends
  • All About Eve
  • Tampopo
  • Logan
  • The Decline of Western Civilization
  • Cyclone
  • Cuba
  • Get Out
  • 'Pimpernel' Smith
  • I Am Not Your Negro
  • I Am Cuba
  • Mystic River
  • Split
  • Devdas
  • John Wick: Chapter 2
  • Death to the Invader
  • ¡Cuba Sí!
  • Prince of Darkness
  • Pier 5, Havana
  • Targets
  • Wayne's World
  • No Crossover: The Trial of Allen Iverson
  • Paterson
  • Beginners
  • Fences
  • Resident Evil: The Final Chapter
  • Resident Evil: Retribution
  • AVP: Alien vs. Predator
  • xXx: Return of Xander Cage
  • Resident Evil: Afterlife
  • Resident Evil: Extinction
  • 20th Century Women
  • 20th Century Women
  • Split
  • I, Dalio
  • Dramatic Relationships
  • Elle
  • Things to Come
  • Grand Piano
  • The Byrd Who Flew Alone: The Triumphs and Tragedy of Gene Clark
  • Christine
  • Hidden Figures
  • We're Going to the Zoo
  • Have Had
  • Silence
  • La La Land
  • Queen Margot
  • Kill Zone 2
  • Morris from America

World map

Highly rated films Otie is yet to see

  • Falsettos
  • Coco
  • Paddington 2
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Blade Runner 2049
  • Night Is Short, Walk on Girl
  • Kizumonogatari Part 3: Reiketsu

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more