Highest rated films

  • Horace and Pete

    ★★★★½

  • Feeler

    ★★★★½

  • Love's Refrain

    ★★★★½

  • Manchester by the Sea

    ★★★★

  • Hell or High Water

    ★★★★

  • Sully

    ★★★★

  • Everybody Wants Some!!

    ★★★★

  • Certain Women

    ★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • My Blueberry Nights

    ★★★★★

  • To Have and Have Not

    ★★★★★

  • Those Who Love Me Can Take the Train

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★½

  • Heat

    ★★★★½

  • The Straight Story

    ★★★★½

  • The Magnificent Ambersons

    ★★★★½

  • The Dante Quartet

    ★★★★½

  • The Cruise

    ★★★★½

  • You Instead

    ★★★★½

  • Allegretto

    ★★★★½

  • Night Fantasies

    ★★★★½

  • Alien

    ★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 261 Films watched
  • 21.8 Average per month
  • 5 Average per week

Milestones

First Film

Underworld

Jan 1

Most Watched

Manchester by the Sea

twice

Hell or High Water

twice

Henry Gamble's Birthday Party

twice

Embrace of the Serpent

twice

NY Export: Opus Jazz

twice

Last Film

Unterwäschelügen

Dec 29

Genres, countries & languages

Drama
129 films
Comedy
66 films
Romance
48 films
Thriller
43 films
Action
34 films
Crime
30 films
Documentary
24 films
Music
19 films
Adventure
18 films
Sci Fi
14 films
USA
167 films
France
25 films
UK
24 films
Hong Kong
11 films
Germany
9 films
Italy
5 films
Belgium
5 films
China
3 films
Poland
3 films
Australia
3 films
English
226 films
French
41 films
German
19 films
Spanish
17 films
Italian
15 films
Cantonese
10 films
Japanese
5 films
Chinese
5 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 63 Added 406

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Otie’s most liked review

Everybody Wants Some!!

★★★★

Taking its name from a song by a band one character disses, Everybody Wants Some!! is a joyfully slight anthropological study of the early '80s bro that doesn't correct vintage frat party comedies so much as zoom in on a relentlessly posi alternate universe version of one.

A spiritual sequel…

More reviews

Otie’s most liked list

It's All Quite Free: The Work of David Mackenzie

"I sort of feel like my job is to be a conduit to opportunities, to maximize the creativity of the day itself—because that’s when the cameras are running."

Perfect Sense is Mackenzie's most beautiful film but the intensity of its poetic melodrama exists in counterpoint to You Instead, which is…

More lists

Highs and lows

Highest Average

Stop Making Sense
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Star Wars Holiday Special
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Inglourious Basterds
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Films Otie watched in 2016

  • Unterwäschelügen
  • In the Shadow of Women
  • You Instead
  • Donovan's Reef
  • The Star Wars Holiday Special
  • Christmas at Pee Wee's Playhouse
  • It's a Wonderful Life
  • The 40 Year Old Virgin
  • Fargo
  • Manchester by the Sea
  • Shall We Kiss?
  • From Here to Eternity
  • Nocturnal Animals
  • The Accountant
  • Will Success Spoil Rock Hunter?
  • Arrival
  • Manchester by the Sea
  • Things to Come
  • My Blueberry Nights
  • Allied
  • Those Who Love Me Can Take the Train
  • Point of No Return
  • The Edge of Seventeen
  • Stakeout
  • A Countess from Hong Kong
  • Inglourious Basterds
  • Used Cars
  • Black Girl
  • The Wagoner
  • Certain Women
  • Moonlight
  • Gimme Danger
  • The Caine Mutiny Court-Martial
  • Pearl Jam Twenty
  • Death Proof
  • Jackie Brown
  • Knife in the Water
  • Invasion of the Body Snatchers
  • The Strange Love of Martha Ivers
  • The Palm Beach Story
  • Barry Crimmins: Whatever Threatens You
  • A Hero Never Dies
  • Grand Hotel
  • Taxi Driver
  • The Mission
  • One Day Since Yesterday: Peter Bogdanovich & the Lost American Film
  • Elle
  • American Graffiti
  • Person to Person
  • Phantasm
  • Hell or High Water
  • Office
  • Henry Gamble's Birthday Party
  • Design for Living
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • Running Out of Time
  • Lifeline
  • Drug War
  • PTU
  • Three
  • The Taking of Pelham 1 2 3
  • Moonrise Kingdom
  • Teen Kanya (Three Daughters)
  • McCabe & Mrs. Miller
  • Neighbors 2: Sorority Rising
  • Sully
  • Kate Plays Christine
  • Hollywood Boulevard
  • Little Men
  • Claudine
  • Strangers When We Meet
  • Equity
  • Don't Breathe
  • Heartworn Highways
  • Southside with You
  • Wrong Move
  • Looking: The Movie
  • Embrace of the Serpent
  • Always Shine
  • Hell or High Water
  • Until the End of the World
  • Bill Hicks: One Night Stand
  • Louis C.K.: One Night Stand
  • HBO Comedy Half-Hour: Janeane Garofalo
  • Dave Chappelle: HBO Comedy Half-Hour
  • HBO Comedy Half-Hour 24: Louis C.K.
  • Starting Over
  • Bachelorette
  • The Walk
  • Contemporary Color
  • Star Trek Beyond
  • The Third Man
  • Stop Making Sense
  • Lone Star
  • Compound Eyes
  • Castello Cavalcanti
  • High-Rise
  • Born to Fly: Elizabeth Streb vs. Gravity
  • Love's Refrain
  • Feeler
  • Fell on My Face
  • Shoah
  • Do the Right Thing
  • The Innocents
  • The Magnificent Ambersons
  • What's Happening! The Beatles in the U.S.A.
  • Mission: Impossible
  • A Touch of Zen
  • Ghostbusters
  • Badlands
  • The BFG
  • Secrets & Lies
  • Public Enemies
  • Adventureland
  • Comedy Central Presents: Mitch Hedberg
  • Happy-Go-Lucky
  • Ziggy Stardust and the Spiders From Mars
  • The Shallows
  • Walkabout
  • The Phenom
  • Girl Walk // All Day
  • NY Export: Opus Jazz
  • Night Fantasies
  • 9 Variations on a Dance Theme
  • The Last Days of Disco
  • The Liquid Casket / Wilderness of Mirrors
  • Made of Air
  • Ali
  • Lighthouse
  • Love After Love
  • Come On
  • To Have and Have Not
  • Love & Friendship
  • A Bigger Splash
  • The Cruise
  • The Dunce
  • Me, Myself & Irene
  • Night Fantasies
  • No Census, No Feeling
  • A Plumbing We Will Go
  • How High Is Up?
  • Dumb and Dumber To
  • Morocco
  • Top Gun
  • Shanghai Express
  • Dark Passage
  • Rebecca
  • Late Spring
  • NY Export: Opus Jazz
  • The Future Is Bright
  • Persian Pickles
  • Stinking Heaven
  • This Summer Feeling
  • The Straight Story
  • Key Largo
  • Jonny Come Lately
  • The Wise Kids
  • Citizens Band
  • Henry Gamble's Birthday Party
  • Shake! Otis at Monterey
  • Short Stay
  • Ramona
  • Blithe Spirit
  • Road House
  • The Tales of Hoffmann
  • Allegretto
  • An Optical Poem
  • Bicycle Thieves
  • Brighton Rock
  • Enamorada
  • Keanu
  • Fan
  • On the Waterfront
  • Everybody Wants Some!!
  • The Big Lebowski
  • The Dante Quartet
  • Slacker
  • My Golden Days
  • Shotgun Stories
  • Horace and Pete
  • Midnight Special
  • Bacall to Arms
  • Jules and Jim
  • Air Force
  • No Home Movie
  • I Don't Belong Anywhere: The Cinema of Chantal Akerman
  • One Day Pina Asked...
  • Violent Cop
  • Barbary Coast
  • To Have and Have Not
  • La Collectionneuse
  • L'Inhumaine
  • Rams
  • Hannibal Buress: Comedy Camisado
  • 10 Cloverfield Lane
  • Cosmic Ray
  • San Francisco
  • The Argument
  • Lucifer Rising
  • Invocation of My Demon Brother
  • Dog Star Man: Part IV
  • No. 11: Mirror Animations
  • Embrace of the Serpent

See all 261

World map

Highly rated films Otie is yet to see

  • The Odyssey
  • The Handmaiden
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Your Name.
  • Black Mirror: San Junipero
  • A Silent Voice
  • Aquarius
  • My Life as a Zucchini

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more