Highest rated films

  • 4:44 Last Day on Earth

    ★★★★½

  • The Guard

    ★★★

  • A Matter of Life and Death

    ★★★★★

  • The Lovers on the Bridge

    ★★★★★

  • Mauvais Sang

    ★★★★★

  • City Girl

    ★★★★★

  • The Roaring Twenties

    ★★★★

  • The Strawberry Blonde

    ★★★★

  • They Died with Their Boots On

    ★★★★

  • Gentleman Jim

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 22 Films watched
  • 1.8 Average per month
  • 0.4 Average per week

Milestones

First Film

Public Speaking

Aug 13

Last Film

Montparnasse

Oct 12

Genres, countries & languages

Drama
16 films
Crime
8 films
Romance
7 films
Comedy
7 films
Thriller
6 films
Action
3 films
Adventure
2 films
Documentary
2 films
War
2 films
Music
1 film
USA
16 films
France
4 films
UK
4 films
Ireland
2 films
English
19 films
French
5 films
Italian
2 films
Portuguese
1 film
Russian
1 film
Irish
1 film
Japanese
1 film

Breakdown

2011 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

A Matter of Life and Death
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

4:44 Last Day on Earth
Average weighted rating:

3.0

Most Popular

Drive
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Montparnasse
Average weighted rating:

3.5

Films Otie watched in 2011

  • Montparnasse
  • 4:44 Last Day on Earth
  • Drive
  • The Player
  • Easy Riders, Raging Bulls: How the Sex, Drugs and Rock 'N' Roll Generation Saved Hollywood
  • White Heat
  • Objective, Burma!
  • City Girl
  • They Died with Their Boots On
  • Manpower
  • In Bruges
  • The Roaring Twenties
  • The Strawberry Blonde
  • Gentleman Jim
  • A Matter of Life and Death
  • Mister Lonely
  • The Guard
  • Road to Nowhere
  • The Lovers on the Bridge
  • Mauvais Sang
  • The Emerald Forest
  • Public Speaking

World map

Highly rated films Otie is yet to see

  • The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall
  • Once Upon a Time in Anatolia
  • The Turin Horse
  • National Theatre Live: Frankenstein
  • The Intouchables
  • Pariah
  • Sidewalls
  • Oslo, August 31st

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more