Highest rated films

  • Tampopo

    ★★★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★★

  • Fort Apache

    ★★★★★

  • She Wore a Yellow Ribbon

    ★★★★★

  • Dersu Uzala

    ★★★★½

  • I'm Hungry, I'm Cold

    ★★★★½

  • Rebecca

    ★★★★

  • The Age of Innocence

    ★★★★

  • Shoot the Piano Player

    ★★★★

  • The Adventures of Robin Hood

    ★★★★

  • La Collectionneuse

    ★★★★

  • Winchester '73

    ★★★★

  • The Long Voyage Home

    ★★★★

  • Daybreak Express

    ★★★★

  • Come and Get It

    ★★★★

  • The Salamander

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 55 Films watched
  • 4.6 Average per month
  • 1.1 Average per week

Milestones

First Film

Manhattan

Jan 2

Last Film

The Lost Weekend

Jul 9

Genres, countries & languages

Drama
36 films
Romance
18 films
Comedy
17 films
Thriller
7 films
Crime
6 films
Action
6 films
Documentary
5 films
Adventure
3 films
Western
3 films
Mystery
3 films
USA
32 films
France
9 films
UK
5 films
Germany
3 films
Japan
3 films
Switzerland
2 films
Italy
2 films
USSR
1 film
Canada
1 film
Hong Kong
1 film
English
44 films
French
17 films
Spanish
4 films
German
4 films
Italian
4 films
Japanese
4 films
Russian
3 films
Hungarian
2 films
Urdu
1 film

Breakdown

2009 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Magician
Average weighted rating:

3.2

Most Popular

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Most Obscure

R B Kitaj: A Life

Films Otie watched in 2009

  • The Lost Weekend
  • A Day in the Country
  • Double Indemnity
  • Daybreak Express
  • Edge of the City
  • Rebecca
  • The Seven Year Itch
  • She Wore a Yellow Ribbon
  • Fort Apache
  • The Awful Truth
  • Shoot the Piano Player
  • The Adventures of Robin Hood
  • Amarcord
  • The Hit
  • Network
  • The Red Shoes
  • The Long Voyage Home
  • Lola
  • 12 Angry Men
  • Winchester '73
  • Lola Montès
  • Dog Day Afternoon
  • Throne of Blood
  • Brief Encounter
  • La Collectionneuse
  • Stranger Than Paradise
  • Return of the Secaucus Seven
  • Directed by John Ford
  • Vicky Cristina Barcelona
  • Bed and Board
  • Song of Love
  • I'm Hungry, I'm Cold
  • The Tarnished Angels
  • Ninotchka
  • The Boat
  • The Magician
  • Bacon's Arena
  • Tampopo
  • The Salamander
  • Chungking Express
  • Come and Get It
  • R B Kitaj: A Life
  • Dersu Uzala
  • The Surveyors
  • A Day at the Races
  • Bigger Than Life
  • The Case of the Grinning Cat
  • Sherlock, Jr.
  • The High Sign
  • 49th Parallel
  • Until the End of the World
  • Arisha, the Bear, and the Stone Ring
  • Detour
  • The Age of Innocence
  • Manhattan

World map

Highly rated films Otie is yet to see

  • Mary and Max
  • The Secret in Their Eyes
  • The White Ribbon
  • Mother
  • Coraline
  • A Prophet
  • About Elly
  • Castaway on the Moon

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more