Sort by

Otie has logged 285 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Siberia

Siberia

2020
×
★★★
Edit this entry  
31
Sportin' Life

Sportin' Life

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Soul

Soul

2020
×
★★½
Edit this entry  
29
I Was a Male War Bride

I Was a Male War Bride

1949
×
★★★
Edit this entry  
28
Holiday

Holiday

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
We're No Angels

We're No Angels

1955
×
★★★
Edit this entry  
24
The Store

The Store

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Zen Diaries of Garry Shandling

The Zen Diaries of Garry Shandling

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Suburbia

Suburbia

1983
×
★★★
Edit this entry  
20
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★
Edit this entry  
19
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rock 'n' Roll High School

Rock 'n' Roll High School

1979
×
★★★½
Edit this entry  
17
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★
Edit this entry  
16
Subject to Review

Subject to Review

2019
×
★★
Edit this entry  
16
The Limey

The Limey

1999
×
★★★½
Edit this entry  
13
Saint Jack

Saint Jack

1979
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Caged Heat

Caged Heat

1974
×
★★★
Edit this entry  
06
Dave Chappelle: HBO Comedy Half-Hour

Dave Chappelle: HBO Comedy Half-Hour

1998
×
Edit this entry  
06
HBO Comedy Half-Hour: Jeff Garlin

HBO Comedy Half-Hour: Jeff Garlin

1998
×
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Susie Essman: One Night Stand

Susie Essman: One Night Stand

1992
×
Edit this entry  
03
Jimmy Tingle: One Night Stand

Jimmy Tingle: One Night Stand

1991
×
Edit this entry  
01
Boarding Gate

Boarding Gate

2007
×
★★★½
Edit this entry  
01
Rock All Night

Rock All Night

1957
×
★★½
Edit this entry  
29
Boxcar Bertha

Boxcar Bertha

1972
×
★★★
Edit this entry  
29
Ricky Jay Plays Poker

Ricky Jay Plays Poker

2007
×
Edit this entry  
28
Summer Hours

Summer Hours

2008
×
★★★½
Edit this entry  
26
Late August, Early September

Late August, Early September

1998
×
★★★★
Edit this entry  
26
Two for the Road

Two for the Road

1967
×
★★★½
Edit this entry  
25
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★★½
Edit this entry  
24
Clean

Clean

2004
×
★★★★
Edit this entry  
24
Man Yuk: A Portrait of Maggie Cheung

Man Yuk: A Portrait of Maggie Cheung

1997
×
Edit this entry  
23
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Something in the Air

Something in the Air

2012
×
★★★
Edit this entry  
19
Carlos

Carlos

2010
×
★★★½
Edit this entry  
17
Wasp Network

Wasp Network

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
★★½
Edit this entry  
15
Fit Model

Fit Model

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
The Big Swim

The Big Swim

2016
×
Edit this entry  
14
An Easy Girl

An Easy Girl

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Love Letters

Love Letters

1983
×
★★
Edit this entry  
12
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★★
Edit this entry  
08
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★
Edit this entry