Sort by

Otie has logged 219 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Buttons

Buttons

2011
×
★★★
Edit this entry  
31
Lose Her Island

Lose Her Island

2012
×
★★
Edit this entry  
31
The Ralph Handel Story

The Ralph Handel Story

2006
×
★★
Edit this entry  
30
Lenny Cooke

Lenny Cooke

2013
×
★★
Edit this entry  
30
The Back of Her Head

The Back of Her Head

2007
×
Edit this entry  
30
Jerry Ruis, Shall We Do This?

Jerry Ruis, Shall We Do This?

2007
×
★★★
Edit this entry  
30
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Trophy Hunter

Trophy Hunter

2012
×
Edit this entry  
28
The Black Balloon

The Black Balloon

2012
×
★★½
Edit this entry  
28
Straight Hustle

Straight Hustle

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★★
Edit this entry  
27
John's Gone

John's Gone

2010
×
★★★
Edit this entry  
27
I Think I'm Missing Parts

I Think I'm Missing Parts

2006
×
★★
Edit this entry  
27
The Acquaintances of a Lonely John

The Acquaintances of a Lonely John

2008
×
★★★
Edit this entry  
27
John's Lonely Trip to Coney Island

John's Lonely Trip to Coney Island

2007
×
★★★
Edit this entry  
27
Solid Gold

Solid Gold

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
There's Nothing You Can Do

There's Nothing You Can Do

2008
×
★★★
Edit this entry  
27
Toback Vs. Mailer: The Incident

Toback Vs. Mailer: The Incident

2016
×
Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Image Book

The Image Book

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Shakti

Shakti

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Moving

Moving

2019
×
Edit this entry  
26
Sibyl

Sibyl

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
23
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★★
Edit this entry  
16
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★
Edit this entry  
10
The Tale

The Tale

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★
Edit this entry  
03
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Traitor

The Traitor

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Color of Night

Color of Night

1994
×
Edit this entry  
18
Striking Distance

Striking Distance

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
Edit this entry  
17
Bound

Bound

1996
×
★★★
Edit this entry  
11
The Lawless

The Lawless

1950
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Driftwood

Driftwood

1947
×
★★★½
Edit this entry  
10
Mr. Klein

Mr. Klein

1976
×
★★★★
Edit this entry  
03
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★½
Edit this entry  
01
House

House

1977
×
Edit this entry  
30
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Edit this entry  
30
Kindah

Kindah

2016
×
★★
Edit this entry  
30
Many Thousands Gone

Many Thousands Gone

2015
×
★★
Edit this entry  
30
American Hunger

American Hunger

2013
×
★★
Edit this entry