Sort by

Otie has logged 133 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★
Edit this entry  
26
Compared To What: The Improbable Journey Of Barney Frank

Compared To What: The Improbable Journey Of Barney Frank

2014
×
Edit this entry  
26
Space Cowboys

Space Cowboys

2000
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Mule

The Mule

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★½
Edit this entry  
21
Ricky Jay and His 52 Assistants

Ricky Jay and His 52 Assistants

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Amanda

Amanda

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
Edit this entry  
09
Burning

Burning

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Three Quarters

Three Quarters

2015
×
Edit this entry  
06
Snow-White

Snow-White

1933
×
★★★
Edit this entry  
01
Green Book

Green Book

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
House of Games

House of Games

1987
×
★★½
Edit this entry  
30
Deceptive Practice: The Mysteries and Mentors of Ricky Jay

Deceptive Practice: The Mysteries and Mentors of Ricky Jay

2012
×
Edit this entry  
27
The Quince Tree Sun

The Quince Tree Sun

1992
×
★★★
Edit this entry  
27
Nach Jerusalem

Nach Jerusalem

1991
×
★★★
Edit this entry  
17
Barcelona

Barcelona

1994
×
★★★
Edit this entry  
15
The Diary of Lady M

The Diary of Lady M

1993
×
★★★
Edit this entry  
12
Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains

Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains

1982
×
★★★
Edit this entry  
11
The Grief of Others

The Grief of Others

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
Monrovia, Indiana

Monrovia, Indiana

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★
Edit this entry  
31
Election 2

Election 2

2006
×
★★★½
Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★
Edit this entry  
29
Seventeen

Seventeen

1983
×
★★★½
Edit this entry  
28
Exiled

Exiled

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Election

Election

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Devil Rides Out

The Devil Rides Out

1968
×
★★★½
Edit this entry  
21
A Bread Factory Part Two: Walk with Me a While

A Bread Factory Part Two: Walk with Me a While

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
A Bread Factory Part One: For the Sake of Gold

A Bread Factory Part One: For the Sake of Gold

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Zazie dans le Métro

Zazie dans le Métro

1960
×
★★½
Edit this entry  
16
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★★
Edit this entry  
14
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★½
Edit this entry  
11
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Constantine

Constantine

2005
×
★★½
Edit this entry  
09
Private Life

Private Life

2018
×
★★½
Edit this entry  
08
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
Edit this entry  
27
The Land of Steady Habits

The Land of Steady Habits

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Kustom Kar Kommandos

Kustom Kar Kommandos

1965
×
★★★
Edit this entry  
24
Neil Young Journeys

Neil Young Journeys

2011
×
★★★
Edit this entry  
17
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Edit this entry  
16
...All the Marbles

...All the Marbles

1981
×
★★★
Edit this entry  
15
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
The Predator

The Predator

2018
×
★★
Edit this entry  
14
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★½
Edit this entry  
11
Straight Time

Straight Time

1978
×
★★★
Edit this entry  
10
The Jericho Mile

The Jericho Mile

1979
×
★★★½
Edit this entry