Sort by

Otie has logged 271 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Times Square

Times Square

1980
×
★★★
Edit this entry  
28
The Gambler

The Gambler

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★½
Edit this entry  
28
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★
Edit this entry  
24
Pump Up the Volume

Pump Up the Volume

1990
×
★★★½
Edit this entry  
23
Breakfast with Curtis

Breakfast with Curtis

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★½
Edit this entry  
21
Abuse of Weakness

Abuse of Weakness

2013
×
★★½
Edit this entry  
19
Lisbon Story

Lisbon Story

1994
×
★★★★
Edit this entry  
18
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Person to Person

Person to Person

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The Homesman

The Homesman

2014
×
★★
Edit this entry  
14
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
★★½
Edit this entry  
10
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★½
Edit this entry  
08
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
Bird People

Bird People

2014
×
★★½
Edit this entry  
07
What If

What If

2013
×
★★★½
Edit this entry  
05
Words and Pictures

Words and Pictures

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★½
Edit this entry  
30
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★½
Edit this entry  
26
Richard Pryor: Live in Concert

Richard Pryor: Live in Concert

1979
×
★★★½
Edit this entry  
26
Advise & Consent

Advise & Consent

1962
×
★★★★
Edit this entry  
23
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Man with the Golden Arm

The Man with the Golden Arm

1955
×
★★
Edit this entry  
17
Bonjour Tristesse

Bonjour Tristesse

1958
×
★★★★
Edit this entry  
16
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★
Edit this entry  
15
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Stuck on You

Stuck on You

2003
×
★★★★
Edit this entry  
09
Dear White People

Dear White People

2014
×
★★
Edit this entry  
09
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★½
Edit this entry  
07
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★½
Edit this entry  
05
Before I Go to Sleep

Before I Go to Sleep

2014
×
★★
Edit this entry  
03
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★½
Edit this entry  
03
20,000 Days on Earth

20,000 Days on Earth

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
Gilda

Gilda

1946
×
★★★★
Edit this entry  
01
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Edit this entry  
29
Jersey Boys

Jersey Boys

2014
×
★★½
Edit this entry  
28
Two Night Stand

Two Night Stand

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★½
Edit this entry  
26
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★
Edit this entry  
24
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Hit 2 Pass

Hit 2 Pass

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
Tobacco Road

Tobacco Road

1941
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
How Not to Be Seen: A Fucking Didactic Educational .MOV File

How Not to Be Seen: A Fucking Didactic Educational .MOV File

2013
×
Edit this entry