Sort by

Otie has logged 95 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Wuthering Heights

Wuthering Heights

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Autoerotic

Autoerotic

2011
×
★½
Edit this entry  
29
Under the Bridges

Under the Bridges

1946
×
★★★★
Edit this entry  
29
Premium Rush

Premium Rush

2012
×
★★
Edit this entry  
29
In Another Country

In Another Country

2012
×
★★½
Edit this entry  
29
One from the Heart

One from the Heart

1982
×
★★★½
Edit this entry  
28
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
27
In the Family

In the Family

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Return of the Pink Panther

The Return of the Pink Panther

1975
×
★★
Edit this entry  
25
'R Xmas

'R Xmas

2001
×
★★★½
Edit this entry  
24
Union Station

Union Station

1950
×
★★★½
Edit this entry  
24
Southern Comfort

Southern Comfort

1981
×
★★★
Edit this entry  
24
This Means War

This Means War

2012
×
★★
Edit this entry  
24
The Comedy

The Comedy

2012
×
Edit this entry  
24
Open Five

Open Five

2010
×
Edit this entry  
23
Open Five 2

Open Five 2

2012
×
★★★
Edit this entry  
22
Walking and Talking

Walking and Talking

1996
×
★★★½
Edit this entry  
22
Rust and Bone

Rust and Bone

2012
×
★★
Edit this entry  
22
Birth

Birth

2004
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★½
Edit this entry  
22
Along the Great Divide

Along the Great Divide

1951
×
★★★
Edit this entry  
21
Man Without a Star

Man Without a Star

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★
Edit this entry  
19
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★★½
Edit this entry  
19
Beloved

Beloved

2011
×
★★
Edit this entry  
18
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★
Edit this entry  
18
Tabu

Tabu

2012
×
★★★
Edit this entry  
18
Safe House

Safe House

2012
×
Edit this entry  
16
Easy Money

Easy Money

2010
×
Edit this entry  
14
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★½
Edit this entry  
14
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★
Edit this entry  
12
Twelve

Twelve

2010
×
★★½
Edit this entry  
11
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★
Edit this entry  
10
Twelve

Twelve

2010
×
★★★
Edit this entry  
10
Big Wednesday

Big Wednesday

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Girder

Girder

2011
×
Read prior review Edit this entry  
08
The Wold Shadow

The Wold Shadow

1972
×
Edit this entry  
08
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
08
So Dark the Night

So Dark the Night

1946
×
★★★½
Edit this entry  
07
Twelve

Twelve

2010
×
Edit this entry  
06
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
Edit this entry  
05
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Edit this entry  
05
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Man I Love

The Man I Love

1946
×
★★
Edit this entry  
02
The Horse Soldiers

The Horse Soldiers

1959
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
Edit this entry  
01
Life Without Principle

Life Without Principle

2011
×
Edit this entry  
30
Last Address

Last Address

2010
×
Edit this entry  
30
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★
Edit this entry