Sort by

Otie has logged 55 entries for films during 2009.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
Edit this entry  
08
A Day in the Country

A Day in the Country

1936
×
Read prior review Edit this entry  
07
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★½
Edit this entry  
05
Daybreak Express

Daybreak Express

1953
×
★★★★
Edit this entry  
05
Edge of the City

Edge of the City

1957
×
Edit this entry  
27
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
Edit this entry  
17
She Wore a Yellow Ribbon

She Wore a Yellow Ribbon

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Fort Apache

Fort Apache

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
Edit this entry  
24
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Adventures of Robin Hood

The Adventures of Robin Hood

1938
×
★★★★
Edit this entry  
21
Amarcord

Amarcord

1973
×
Edit this entry  
19
The Hit

The Hit

1984
×
Edit this entry  
18
Network

Network

1976
×
Edit this entry  
15
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
Edit this entry  
13
The Long Voyage Home

The Long Voyage Home

1940
×
★★★★
Edit this entry  
09
Lola

Lola

1961
×
Edit this entry  
05
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
Edit this entry  
02
Winchester '73

Winchester '73

1950
×
★★★★
Edit this entry  
19
Lola Montès

Lola Montès

1955
×
Edit this entry  
08
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
Edit this entry  
22
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
Edit this entry  
21
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
Edit this entry  
20
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★
Edit this entry  
05
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
Edit this entry  
02
Return of the Secaucus Seven

Return of the Secaucus Seven

1980
×
Edit this entry  
26
Directed by John Ford

Directed by John Ford

1971
×
Edit this entry  
24
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
Edit this entry  
20
Bed and Board

Bed and Board

1970
×
Edit this entry  
14
Song of Love

Song of Love

1950
×
Edit this entry  
10
I'm Hungry, I'm Cold

I'm Hungry, I'm Cold

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Tarnished Angels

The Tarnished Angels

1957
×
Edit this entry  
01
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
Edit this entry  
30
The Boat

The Boat

1921
×
Edit this entry  
30
The Magician

The Magician

1926
×
★★★
Edit this entry  
29
Bacon's Arena

Bacon's Arena

2006
×
Edit this entry  
28
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Salamander

The Salamander

1971
×
★★★★
Edit this entry  
26
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
Edit this entry  
24
Come and Get It

Come and Get It

1936
×
★★★★
Edit this entry  
23
R B Kitaj: A Life

R B Kitaj: A Life

1994
×
Edit this entry  
19
Dersu Uzala

Dersu Uzala

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Surveyors

The Surveyors

1972
×
★★★
Edit this entry  
17
A Day at the Races

A Day at the Races

1937
×
Edit this entry  
15
Bigger Than Life

Bigger Than Life

1956
×
Edit this entry  
14
The Case of the Grinning Cat

The Case of the Grinning Cat

2004
×
Edit this entry  
13
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The High Sign

The High Sign

1921
×
Edit this entry  
10
49th Parallel

49th Parallel

1941
×
Edit this entry