Owen has logged 255 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scoob!

Scoob!

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Chef

Chef

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Call

The Call

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
First Cow

First Cow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
42

42

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Runaway

Runaway

2010
×
Read the review Edit this entry  
26
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
good kid, m.A.A.d city

good kid, m.A.A.d city

2014
×
Read the review Edit this entry  
12
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
On Golden Pond

On Golden Pond

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry