Sort by

ourboldhero has logged 166 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Trek: First Contact

Star Trek: First Contact

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Pelican Brief

The Pelican Brief

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Presto

Presto

2008
×
★★★½
Edit this entry  
11
Out of Time

Out of Time

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Reindeer Games

Reindeer Games

2000
×
Read the review Edit this entry  
07
Just Cause

Just Cause

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
All You Can Eat Buddha

All You Can Eat Buddha

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Beyond the Rising Moon

Beyond the Rising Moon

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Robowar

Robowar

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Black Sea

Black Sea

2014
×
Read the review Edit this entry  
17
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Waxwork

Waxwork

1988
×
Read the review Edit this entry  
16
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Black Moon Rising

Black Moon Rising

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Knightriders

Knightriders

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gutland

Gutland

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kill Chain

Kill Chain

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Death Force

Death Force

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Madhouse

Madhouse

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Theatre of Blood

Theatre of Blood

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
The Lost Empire

The Lost Empire

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dark and Stormy Night

Dark and Stormy Night

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Murder She Said

Murder She Said

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
20
The Dark Mist

The Dark Mist

1996
×
Read the review Edit this entry  
19
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
In the Shadow of the Moon

In the Shadow of the Moon

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Odd Thomas

Odd Thomas

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Murder on the Links

Murder on the Links

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hickory Dickory Dock

Hickory Dickory Dock

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry