• Run Lola Run

    Run Lola Run

    ★★★★★

    I so wanted this film to end with Lola realizing Manny ain’t shit and just staying home.

    Other than that, it was PERFECT.

  • In the Mood for Love

    In the Mood for Love

    ★★★★

    A visual treat that unfortunately I enjoyed more on an intellectual level than connect to it emotionally, but I already feel it growing inside of me because some snippets are truly indelible. Also, I watched it on the new restoration and why the fuck is it green? I expected the film to be more red, and somehow I feel like going to the Louvre and seeing the original Mona Lisa with a moustache painted over it. It’s like Bansky pulled another trick and convinced Wong Kar Wai to shit on his own films.

  • Luca

    Luca

    ★★★½

    This really gave me Ghibli vibes and that’s mostly a good thing, but it is also its biggest weakness, because there were some stretches in which I wish I was watching Ponyo or Porco Rosso instead. Regardless, it’s a nice film and a way better showcase of an intimate and simple style for the normally ambitious studio than say, The Good Dinosaur. The ending was a little bit rushed and didn’t earn all its emotional beats, but good for those Italian fish for coming out! And yeah, the movie is totally gay unless you’re completely blind to subtext. And that’s pretty neat!

  • Kong: Skull Island

    Kong: Skull Island

    ★★★★

    John C. Reily and Samuel L. Jackson act in two different sides from the insane spectrum, Brie Larson and Tom Hiddleston are HOT, the monster fight at the end is DOPE, the Vietnam War defeat serves as the emotional backdrop, there are a lot of silly side characters that are fun yet dispensable… this is probably the fucking best B movie on a multi-millionaire budget I’ve ever seen.

    This was way more fun than it ever had any right to…

  • Sicario: Day of the Soldado

    Sicario: Day of the Soldado

    ★★½

    Sicario returns minus the craftsmanship of Villeneuve and it shows. Not only are the production values unable to match the first one, but the storytelling also feels really insincere this time around. Remember the parallel story of the mexican policeman we saw on the first one that paid off in an anti-climatic yet meaningful way, not in spite of it but because of it? There’s a call back to it on this one and it subverts it in a fresh,…

  • Exit Through the Gift Shop

    Exit Through the Gift Shop

    ★★★★½

    I fucking loved this hybrid of a film, never has a documentary felt this much like a rollercoaster of emotions

    If this is a hoax, then every documentary is in a way a hoax

    I’d totally watch Life Remote Control, it looks better than some of Goddard’s modern films. Banksy is jealous of Mr. Brainwash, that I can tell you😡

    Also, everyone interviewed at the Life Is Beautiful art gallery looks straight out of the Bojack Horseman universe

  • Cloud Atlas

    Cloud Atlas

    ★★½

    I admire the effort and ambition but the human brain is NOT wired for multitasking… this is a psychological fact. Cinema can pull off a magic trick and makes us pay attention to parallels storylines with a secret little weapon called good editing. Probably the best example is The Godfather II, but there are a lot of movies using the narrative device that work perfectly. This… was not it, chief. It is one thing to tell two stories that alternate…

  • Fear and Loathing in Las Vegas

    Fear and Loathing in Las Vegas

    ★★★★

    You know you’re growing up when drug usage in a film that would have made you crave acid some five years ago now disgusts you. I’m still going to watch this on acid, but now I’m cynic enough to know the trip is a meaningless void and not some bridge to enlightenment. I normally dislike Johnny Depp’s style of acting but he was perfect here, and so was the always great Del Toro. It’s a pretty sad picture beneath all…

  • Warm Bodies

    Warm Bodies

    ★★½

    Let my girlfriend pick the movie again. Well, it wasn’t that bad this time.

    The concept of love being a cure for zombies is cute, but where’s the spice, though? Julie is a necrophiliac who falls in love with the guy who killed his boyfriend and ate his brains and also sort of kidnapped her and it is played straight. Idk, didn’t work for me.

    I also really found it funny how it kinda tries to say something about finding…

  • Final Destination

    Final Destination

    ★★★

    This is pretty stupid… and it slaps!

    A great film about survivor’s guilt wrapped around fun dumb teenager’s bullshit with a completely hilarious final scene. The death scenes are ridiculous… and that’s exactly how the concept is supposed to be played out. This is really a film of its time as it wouldn’t have worked any other time, but as a nostalgia ride it’s way better than how I imagined it to be due to the parodies and the fragments of sequels I have catched on TV.

    Poor teacher Larry. Au revoir, mon ami.

  • Snowpiercer

    Snowpiercer

    ★★★★

    I really liked it this time around but someone tell the DP that he didn’t have to make the first 40 minutes next to impossible to see for me to understand the world of the film was bleak.

  • The Jacket

    The Jacket

    ★½

    Never letting my girlfriend pick the movie ever again

    This is pretty stupid, how come ya’ll give it a pass? It is Butterfly Effect levels of unbearable for me