• Birds of Passage

    ★★★★½

  • Ready Player One

    ★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★½

  • Black Panther

  • Hereditary

    ★★★★

  • Time Share

    ★★★

  • Wildlife

    ★★★★½

  • Fauve

    ★★★★½

  • The Post

  • Phantom Thread

  • Paddington 2

    ★★★★★

  • Love Me Not

    ★½

  • The Wife

    ★★★½

  • The Breadwinner

    ★★★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

  • Darkest Hour

  • Lady Bird

  • First Reformed

    ★★★★

  • The Shape of Water

  • Dunkirk

  • Negative Space

    ★★★★

  • I Am Not a Witch

    ★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★½

  • Win It All

    ★★½

  • Kong: Skull Island

    ★★★★

  • Nobody Speak: Trials of the Free Press

    ★★★

  • God's Own Country

    ★★★½

  • Get Out

  • A Ghost Story

    ★★★★

  • Call Me by Your Name

  • Chasing Coral

    ★★★★

  • Fences

  • Hidden Figures

  • 20th Century Women

    ★★★

  • Split

    ★★★

  • The Founder

    ★★★

  • Barry

    ★★★

  • Lion

  • Hacksaw Ridge

  • Moonlight

  • Arrival

  • La La Land

  • Personal Shopper

    ★★★★

  • Hell or High Water

  • The Handmaiden

    ★★★★½

  • Hush

    ★★★½

  • Manchester by the Sea

  • Captain Fantastic

    ★★★★

  • The Revenant

  • The Big Short

  • Bridge of Spies

  • Taking Flight

    ★★★

  • The Martian

  • Spotlight

  • Room

  • The Lobster

    ★★★★½

  • Love

    ★★★★

  • Sicario

    ★★★★½

  • Embrace of the Serpent

    ★★★★½

  • Mad Max: Fury Road

  • Home

    ★★

  • Focus

    ★★★

  • Cinderella

    ★★★½

  • Frozen Fever

    ★½

  • Fifty Shades of Grey

    ★★½

  • The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

    ★★★½

  • Brooklyn

  • Unbroken

    ★★★

  • The Interview

    ★★★★

  • Big Eyes

    ★★

  • Annie

    ★★½

  • Night at the Museum: Secret of the Tomb

    ★★½