Oscar has logged 112 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Home

Home

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
★★½
Edit this entry  
27
Sweet and Lowdown

Sweet and Lowdown

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cars 2

Cars 2

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
La luna

La luna

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Moon Mater

Moon Mater

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mater Private Eye

Mater Private Eye

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Heavy Metal Mater

Heavy Metal Mater

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Monster Truck Mater

Monster Truck Mater

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Day & Night

Day & Night

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Frozen Fever

Frozen Fever

2015
×
★½
Edit this entry  
21
In Time

In Time

2011
×
★★½
Edit this entry  
20
Super Size Me

Super Size Me

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Loved Ones

The Loved Ones

2009
×
Read the review Edit this entry  
14
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★
Edit this entry  
13
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Unidentified Flying Mater

Unidentified Flying Mater

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
George & A.J.

George & A.J.

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dug's Special Mission

Dug's Special Mission

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Partly Cloudy

Partly Cloudy

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Unbroken

Unbroken

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Annie

Annie

2014
×
★★½
Edit this entry  
06
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Focus

Focus

2015
×
★★★
Edit this entry  
01
Up

Up

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tokyo Mater

Tokyo Mater

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
BURN·E

BURN·E

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
El Materdor

El Materdor

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mater the Greater

Mater the Greater

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rescue Squad Mater

Rescue Squad Mater

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★
Edit this entry  
22
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Selma

Selma

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★
Edit this entry  
17
Caché

Caché

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Annabelle

Annabelle

2014
×
Read the review Edit this entry