Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Illusionist

The Illusionist

2010
×
★★★½
Edit this entry  
17
Exit Through the Gift Shop

Exit Through the Gift Shop

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Warm Bodies

Warm Bodies

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Jacket

The Jacket

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
Happiness

Happiness

1998
×
★★★
Edit this entry  
01
Timbuktu

Timbuktu

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★½
Edit this entry  
18
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Summer days are longer

Summer days are longer

2010
×
★★½
Edit this entry  
13
Big

Big

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Win It All

Win It All

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Boy Who Harnessed the Wind

The Boy Who Harnessed the Wind

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Barry

Barry

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
Chasing Coral

Chasing Coral

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
His House

His House

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
First Cow

First Cow

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Shirley

Shirley

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Swallow

Swallow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Edit this entry  
03
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Driving Miss Daisy

Driving Miss Daisy

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry