• The Fortune Cookie

    The Fortune Cookie

    ★★★★

    I know this isn’t Wilder’s strongest film, but I just love his filmmaking style, and I find some kind of comfort in his films.

  • Raw

    Raw

    ★★★★½

    Body horror movies not only are the greatest horror movies, but they also have interesting and original ideas that other movies don’t have, and this movie was no exception.
    This film is so grotesque that I can’t help but love it, I would’ve loved it more if I connected a little bit more, but I’ll probably will on a rewatch.

  • Hanna

    Hanna

    ★★★½

    This was a good thriller, but it is a little underdeveloped, so now I understand why they adapted it for tv later on; there is a huge story in this but it never expands on it, and while it does have an ending that feels like an end, there’s still a feeling that we need something more.
    But I actually really liked this; it’s well shot, has a nice soundtrack and you have Saoirse Ronan as the lead, so that should be enough to sell this.
    At this point, I’ll watch everything that has Saoirse Ronan and I’ll probably love it because of her.

  • Come and See

    Come and See

    ★★★★★

    I got nothing else to say that you wouldn’t find on another review, so I’m just going to say that this deserves the acclaim it has.

  • tick, tick...BOOM!

    tick, tick...BOOM!

    ★★½

    It just gets so close to being a great movie that it’s kind of infuriating how it’s ruined by mediocre directing. I’m not a Miranda hated like a lot of people seem to be, I like his acting and songs but that’s it.
    The worst thing is that it had a lot of interesting themes about following your dreams, growing up, friendships, emotional distance, dealing with sick friends, and a whole lot of stuff that would’ve been truly amazing if it were handled better.
    Andrew Garfield is the best thing about it and he’s the only reason I finished this in one sitting.

  • Thoroughbreds

    Thoroughbreds

    ★★★★

    I don’t know what it was, but I had a feeling of satisfaction by the end of this. It does have a strange tone and vibe, but it worked for me.
    The performances and direction were great, that kind of makes me excited for whatever Cory Finley works on next.

  • 300

    300

    ★★★½

    If you try to interpret this movie as anything other than a cool action movie then this isn’t for you. Sure, it has a lot of awful views on eugenics and how they made the Spartans great, but that isn’t what the movie is all about, it’s about shirtless men killing a lot of people and looking cool while they do it (in slow motion no less), so take it or leave it.

  • Apollo 13

    Apollo 13

    ★★★½

    I gotta be honest, I really don’t like Ron Howard’s directing style, he just makes everything feel like a Disney channel movie, but he knows how to entertain, and has made some good movies, so he’s not completely awful. I’m just sure that if this was handled by someone else would’ve been so much better.
    The story wasn’t fresh by any means and follows the same formula every crowdpleaser has, but it did have some great moments and good tension.

  • Sallie Gardner at a Gallop

    Sallie Gardner at a Gallop

    Cinema owes everything to this man, and not a lot of people know about him, so I’ll leave a video about the history behind his work. 
    He was crazy though, but then, which innovator wasn’t?

    youtu.be/wNU7sXkZmSw

  • The French Dispatch

    The French Dispatch

    ★★★½

    This is the most Wes Anderson movie and thus the least accessible one for casual audiences.
    The introduction gave me too much information to digest in those 10 or 15 minutes, so I was kind of overwhelmed, but then the first story started and I got utterly invested. I could argue that if the first story was the whole movie this would probably be one of my favorites from Wes, but it wasn’t so it isn’t. The second story is…

  • I Am Easy to Find

    I Am Easy to Find

    I love Alicia Vikander, Mike Mills, and The National, so this was definitely a winning formula for me.
    I love this album and I had seen this short before but it just hit me differently this time.
    The songs just work so well with the film, giving it the feeling of melancholy and wonder, that it just makes me feel kind of nostalgic, and some of these things I haven’t even gone through.
    There are a lot of other things…

  • The Wizard of Oz

    The Wizard of Oz

    ★★★★½

    I had never seen this in its entirety, but now I have and I gotta say this was really impressive for what it accomplished when it came out, and it’s really fun too.