Oscar has logged 52 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Country Strong

Country Strong

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Creature Comforts

Creature Comforts

1989
×
Read the review Edit this entry  
31
A Matter of Loaf and Death

A Matter of Loaf and Death

2008
×
Read the review Edit this entry  
31
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
Read the review Edit this entry  
30
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Matchstick Men

Matchstick Men

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Over the Hedge

Over the Hedge

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Hands of Orlac

The Hands of Orlac

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elles

Elles

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Taare Zameen Par

Taare Zameen Par

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lagaan: Once Upon a Time in India

Lagaan: Once Upon a Time in India

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Invention of Lying

The Invention of Lying

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
News of the World

News of the World

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Life Ahead

The Life Ahead

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Dog's Will

A Dog's Will

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Elite Squad

Elite Squad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry