Oscar has logged 479 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dark Habits

Dark Habits

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★½
Edit this entry  
14
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Perfect Sense

Perfect Sense

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★½
Edit this entry  
12
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Body of Lies

Body of Lies

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Wrong Move

Wrong Move

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rush

Rush

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
Lady Blue Shanghai

Lady Blue Shanghai

2010
×
Edit this entry  
06
Fire (Pożar)

Fire (Pożar)

2015
×
Edit this entry  
06
Junior

Junior

2011
×
Read the review Edit this entry  
06
Blue Green

Blue Green

2007
×
Edit this entry  
05
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Eureka

Eureka

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Isle of Flowers

Isle of Flowers

1989
×
Edit this entry  
16
Steps

Steps

2007
×
Edit this entry  
16
DumbLand

DumbLand

2002
×
Read the review Edit this entry  
16
I Touch a Red Button

I Touch a Red Button

2011
×
Edit this entry  
15
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
find true love

find true love

2016
×
Edit this entry  
14
agoraphobia

agoraphobia

2017
×
Edit this entry  
14
Bunnyrabbit

Bunnyrabbit

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
mask dog

mask dog

2018
×
Edit this entry  
14
Catscape

Catscape

2019
×
Edit this entry  
14
Bobo the Monkey

Bobo the Monkey

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Twins in Paradise

Twins in Paradise

2020
×
Edit this entry  
14
Pierre and Sonny Jim

Pierre and Sonny Jim

2001
×
Edit this entry